Kończą się konsultacje dot. programu przeciwpowodziowego dla zlewni Nysy Kłodzkiej
2025-04-23 13:57:13(ost. akt: 2025-04-23 13:57:09)
Do końca kwietnia potrwają konsultacje społeczne „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”, który zakłada m.in. budowę suchych zbiorników retencyjnych w Kotlinie Kłodzkiej. W efekcie rozmów z mieszkańcami i samorządami powstaną rekomendacje, które zostaną ujęte w programie.
Po raz pierwszy „Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej” zaprezentowano samorządowcom z terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodzią pod koniec lutego. Ta prezentacja zapoczątkowała serię spotkań z mieszkańcami w poszczególnych gminach, których dotyczy realizacja tego programu. Dokument został opracowany przez Wody Polskie pod przewodnictwem prof. Janusza Zaleskiego, dyrektora Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.
Program zakłada m.in. budowę suchych zbiorników retencyjnych w Kotlinie Kłodzkiej. Wariantowo rozpatrywana jest lokalizacja 20 zbiorników w zlewni Nysy Kłodzkiej, co nie oznacza, że taka liczba zostanie ostatecznie wybudowana. Na przykład w zlewni Białej Lądeckiej, na terenie gminy Stronie Śląskie, przedstawiono sześć wariantów lokalizacji zbiorników retencyjnych. Przy czym zespół ekspertów, któremu przewodniczy prof. Zaleski, rekomenduje realizację wariantu drugiego. Zakłada on budowę zbiorników w miejscowościach Goszów, Bolesławów i Stójków, a także uruchomienie polderu Rudawka i remont zbiornika w Stroniu Śląskim.
Konsultacje społeczne programu rozpoczęły się pod koniec lutego, a zakończą się 30 kwietnia. Odbyło się dziewięć spotkania, m.in. z mieszkańcami Kłodzka, Nysy, Głuchołaz, Lewina Brzeskiego, Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju.
We wtorek w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się spotkanie z samorządowcami z powiatu kłodzkiego, podsumowujące dotychczasowy przebieg konsultacji oraz dalsze działania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i odbudowy infrastruktury.
Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz podkreślił, że uwagi zebrane podczas konsultacji zostaną w połowie maja przekazane do zespołu ds. odporności przy KPRM. „Po ich analizie w ramach prac tego zespołu przedstawione zostaną rekomendacje, które następnie zostaną przekazane samorządowcom, a później naniesione do programu” – podkreślił Balcerowicz.
Tomasz Kułakowski z zespołu ds. odbudowy w KPRM zwrócił się z kolei z apelem do samorządów o przyjmowanie uchwał opiniujących „Program redukcji ryzyka powodziowego w Zlewni Nysy Kłodzkiej”. „Wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane przez Wody Polskie” – zapewnił.
Podczas wtorkowego spotkania przedstawiciele Wód Polskich poinformowali również, że w tym roku na realizacje 9 inwestycji w powiecie kłodzkim przeznaczonych zostanie 90 mln zł pochodzących ze środków rządowych. To m.in. kontynuacja zabezpieczenia suchego zbiornika w Stroniu Śląskim oraz odbudowa infrastruktury w pobliżu koryta rzeki w Kłodzku i przy drogach w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Ołdrzychowicach Kłodzkich.
(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez