Wrocławskie kapibary: Hans, Chrupka i Lilo, mają dziś święto!

2024-07-10 16:00:33(ost. akt: 2024-07-10 16:28:57)

Autor zdjęcia: Zoo Wrocław

To zwierzęta sezonu! Królują dosłownie wszędzie: na TikToku, są bohaterkami filmów i memów, szaleją za nimi dzieci. Poznajcie te, które mieszkają we wrocławskim zoo.
Tak, to zwierzę, wyglądające jak przerośnięta, długonoga świnka morska – kapibara, obchodzi dzisiaj swoje święto. We wrocławskim zoo jest to dzień szczególny, ponieważ kapibara jest najpopularniejszym zwierzęciem w tym obiekcie. Przyciągają tysiące turystów.

We Wrocławiu mieszkają trzy takie zwierzątka: Hans, Chrupka i Lilo. Z okazji Dnia Kapibary pracownicy zoo przygotowali swoim podopiecznym ich ulubioną przekąskę. Co dokładnie? Kapibary żywią się trawą, nasionami, owocami i korą młodych drzew, ale najbardziej uwielbiają to, czym zostały dzisiaj obdarowane... hiacynty wodne.

Kapibara to największy obecnie żyjący gryzoń. Waży do 65 kilogramów, a jej ciało ma do 130 cm długości. Wyglądem przypomina gigantyczną świnkę morską: ma krępą sylwetkę i dużą głowę z małymi uszkami. Palce jej łap łączy błona, która pomaga w pływaniu. Normalnie występują w Ameryce Południowej. Można je spotkać na obszarze od Panamy, przez zachodnią Kolumbię, Wenezuelę, Brazylię, Ekwador, Peru i Paragwaj, aż po północną część Argentyny. Żyją także w Boliwii, Urugwaju i Gujanie.

Na szczęście, nie trzeba tam lecieć i można je spotkać w kilku miejscach w Polce: we wrocławskim zoo lub Podlaskiej Toskanii k. Suwałki.