Wsiądź do pociągu retro i wyrusz w podróż marzeń po Górach Sowich

2024-07-05 08:07:00(ost. akt: 2024-07-05 08:19:24)

Autor zdjęcia: KMK

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na letnie przejazdy pociągami retro po Dolnym Śląsku. Jak dotąd ogłoszono już pięć przejazdów, które odbędą się tego lata. Zabytkowym pociągiem pojedziemy m.in. w Góry Sowie.
Pociąg retro, to określenie specjalnego składu, najczęściej złożonego z historycznych wagonów, które są ciągnięte przez parowóz. Przejazdy organizowane są na ciekawych krajoznawczo trasach dla turystów oraz miłośników kolei przez muzea techniczne lub specjalnie powołane stowarzyszenia.

Na Dolnym śląsku organizacją takich przewozów zajmuje się m.in. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Właśnie ogłosił pięć przejazdów, które odbędą się jeszcze tego lata. - Z przyjemnością informujemy, że nawiązaliśmy współpracę z Kolejami Dolnośląskimi, dzięki czemu po przerwie możemy uruchamiać pociągi retro z naszym taborem. Na ten moment mamy ogłoszonych 5 przejazdów - napisano w komunikacie.

Zaplanowane przejazdy pociągami retro na lato 2024:

7.07 - Powrót SP42-001, przejazd dawnym szlakiem „kociołków” i Kolei Dolnośląsko – Marchijskiej;
14.07 - Pociągiem w Góry Sowie - trasa z Wrocławia to okazja do całodniowej wycieczki ze zwiedzaniem Jedliny Zdrój lub Nowej Rudy;
21.07 - Pociągiem w Góry Sowie – trasa m.in. przez Jedlinę Zdrój i Nową Rudę;
28.07 - Pożegnanie linii kolejowej nr 181 - odcinek Oleśnica – Kępno;
4.08 - Kolejowe Zakamarki Wrocławia - po wrocławskim węźle kolejowym.

Bilety można kupić w pociągu, ale jak podkreślają przedstawiciele klubu, najlepiej wybrać przedsprzedaż - ona jest gwarancją miejsc siedzących. Zysk ze sprzedaży biletów jest w całości przeznaczony na remonty i utrzymanie zabytków Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Najbliższy przejazd odbędzie się w niedzielę, 7 lipca. - Po ponad 20 latach w bezruchu i 4 latach pełnych zaangażowania prac lokomotywa SP42 – 001 jest gotowa do swojej pierwszej jazdy z historycznymi wagonami pasażerskimi. Będzie to przejazd inauguracyjny – zapowiada organizator.

Historyczny skład wyjedzie z Wrocławia Głównego do miejscowości Rokitki przejeżdżając przez Środę Śląską, Malczyce, Legnicę i Miłkowice.

14 lipca i 21 lipca miłośników kolei czeka podróż pociągiem w Góry Sowie. Klub ma do zaproponowania 3 pociągi, które pojadą odcinkami wymienianymi często jako najpiękniejsze w naszym kraju:

Wrocław Główny - Świdnica Miasto - Jedlina Zdrój (czas na zwiedzanie - około 5 godz.) - Świdnica Miasto - Wrocław Główny
Jedlina Zdrój - Nowa Ruda (czas na zwiedzanie - około 3,5 godz.) - Jedlina Zdrój
Nowa Ruda - Jedlina Zdrój - Wałbrzych Główny - Jedlina Zdrój - Nowa Ruda
- Trasa z Wrocławia jest okazją do całodniowej wycieczki ze zwiedzaniem Jedliny Zdrój lub Nowej Rudy. Będzie także możliwość zaliczenia dodatkowej trasy do Wałbrzycha, biegnącej m.in. przez najdłuższy tunel w Polsce, mierzący ponad 1600 metrów – zachęcają przedstawiciele klubu.