We wrocławskim zoo urodziły się dwa młode dzioborożce palawanskie

2024-07-03 19:50:08(ost. akt: 2024-07-03 19:58:45)

Autor zdjęcia: Zoo Wrocław

Wrocławskie zoo potrafi zachwycać i wielokrotnie udowodniło, że to co gdzie indziej jest niemożliwe, tam staje się faktem. Najczęściej dotyczy to rozmnażania gatunków zagrożonych wyginięciem.
Tym razem udało się rozmnożyć dwa młode dzioborożce palawanskie, co jest wyczynem na skalę światową. Szczęśliwi rodzice piskląt, Avilon i Sofia, są absolutnie wyjątkowi: nie tylko zdołali się rozmnożyć, ale młode mają co roku i udaje się im je odchować.

Tym samym, w wolierze dzioborożców latają teraz cztery ptaki: Avilon i Sofia oraz dwa młode z tego roku. Nie wiadomo jeszcze, jakiej są płci, bo jest za wcześnie, by ją określić. Trzeba to będzie zrobić przy pomocy badań genetycznych.

Jak na swoim facebookowym profilu informuje wrocławskie zoo, w Ptaszarni mieszka także samica Karramba, która wykluła się w ubiegłym roku. Nie dzieli woliery z pisklętami, ale może je obserwować – mieszka naprzeciwko. Pozostałe potomstwo Avilona i Sofii nie mieszka już we Wrocławiu: trafiło do innych ogrodów zoologicznych.

Dzioborożce palawańskie mają ciekawe zwyczaje lęgowe. Na blogu wrocławskiego zoo można przeczytać, że samica wysiadująca jaja w dziupli zostaje „żywcem zamurowana” przez samca i wychodzi stamtąd wraz z potomstwem, gdy pisklęta są już niemal samodzielne i prawie tak duże jak dorosły osobnik.

Samiec zamurowuje samicę przy użyciu specjalnej zaprawy murarskiej, złożonej z gleby i owoców (np. jeżyn, wiśni,), które zasychają, tworząc twardą pokrywę. Na szczęście nie zostawia matki swoich dzieci na pastwę losu. W pokrywie jej tymczasowego „więzienia” zostawia otwór, przez który karmi i ją, i pisklęta przez około trzy miesiące.