Schronisko Samotnia w Karkonoszach ma nowych dzierżawców. Co zrobią?

2024-06-03 14:48:51(ost. akt: 2024-06-03 15:26:11)

Autor zdjęcia: wroclawskie.info/pixaby.com

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk turystycznych w Polsce. Według źródeł ludzie w okolice Małego Stawu w Karkonoszach zaczęli "zaglądać" już w połowie XVII wieku. Pierwsze wzmianki o domku nad Małym Stawem pochodzą z 1670 roku.
Schronisko Samotnia to jedno z najbardziej znanych i urokliwych schronisk górskich w Polsce, położone w Karkonoszach nad Małym Stawem. Jego historia sięga początków XX wieku, a przez wiele lat było zarządzane przez rodzinę Siemaszków, która stworzyła z niego miejsce kultowe dla turystów.

Nowym dzierżawcą schroniska Samotnia w Karkonoszach jest spółka Wysoka II z Zakopanego, zarządzana przez Andrzeja Szatkowskiego i Michała Postupalskiego. Firma ta przejęła obowiązki zarządzania obiektem 15 maja 2024 roku, zastępując rodzinę Siemaszków, która prowadziła schronisko przez blisko 60 lat.

Zmiana dzierżawcy wywołała wiele kontrowersji i emocji wśród turystów oraz dotychczasowych zarządców. Rodzina Siemaszków wyraziła swoje rozczarowanie i smutek, zaznaczając, że schronisko było dla nich miejscem szczególnym, pełnym wspomnień i historii.

Nowi dzierżawcy zapowiadają, że nie zamierzają drastycznie zmieniać charakteru schroniska. Planują inwestycje mające na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa turystów, ale obiecują, że Samotnia nie stanie się typowym górskim hotelem. Turyści mogą spodziewać się pewnych zmian, jednak kluczowe aspekty, takie jak malownicza panorama gór, pozostaną niezmienione​.

Rodzina Siemaszków zostawiła w sieci dokumentację zdjęciową. Dzięki niej możemy zajrzeć do nieznanych miejsc i zakamarków legendarnego schroniska.