Zimno, ciemno i deszczowo – opis Wrocławia w ostatnich dniach

2024-05-19 18:01:50(ost. akt: 2024-05-19 18:06:40)
Alerty hydrologiczne na Dolnym Śląsku

Alerty hydrologiczne na Dolnym Śląsku

Autor zdjęcia: IMGW

Pogoda we Wrocławiu w ostatnich dniach nie przyprawia mieszkańców o dobry humor. Ciągłe deszcze, chłód i burze – kiedy w końcu pogoda się poprawi? Synoptycy zalecają ostrożność.

Załamanie pogody na Dolnym Śląsku


Apogeum złej pogody niewątpliwie nastąpiło w sobotę, 18 maja. Wtedy to mieszkańcy musieli szybko zdejmować pranie z suszarek, odpinać urządzenia elektryczne od prądu i szybko szukać ciepłego i zadaszonego schronienia. Na Dolnym Śląsku zapanowały bowiem burze, deszcze i chłody, które z chwilowymi przerwami trwają do dziś.

Dla Wrocławia i całego województwa w niedzielę niezmiennie obowiązuje alert meteorologiczny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że dzisiaj do godz. 23 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami może także pojawić się grad.

W regionie coraz liczniej rozwijają się burze. Obecnie nie towarzyszą im gwałtowane zjawiska, natężenie opadów nie przekracza 5-8 mm/godz. W najbliższych godzinach przewiduje się wyraźny wzrost aktywności burz w regionie, możliwe będą godzinowe sumy opadów sięgające 30 mm. Burze przemieszczają się na północny zachód” – komunikuje IMGW.

Oprócz ostrzeżeń meteorologicznych, IMGW wydało także alert dla całego Dolnego Śląska o gwałtownym wzroście poziomu wody w większości rzek.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych” - informuje Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.

Jeśli chodzi o Wrocław, alert dotyczy Odry: od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Widawy, Oławy: od Zborowic do ujścia oraz Ślęzy: od Borowej do ujścia.

Te rzeki zostały objęte ostrzeżeniem IMGW:

- Odra od Chałupek do Koźla,
- Opawa,
- Opawica,
- Psina,
- Bierawka,
- Kłodnica,
- Odra od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej,
- Stradunia,
- Osobłoga,
- Mała Panew,
- Nysa Kłodzka
- Klikawa,
- Żydawka,
- Czermnica,
- Zdoniowski Potok,
- Orlica,
- Odra od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Widawy,
- Stobrawa,
- Widawa,
- Oława
- Ślęza
- Bystrzyca
- Strzegomka
- Odra od ujścia Widawy do Ścinawy,
- Kaczawa
- Nysa Szalona od Zb. Słup do ujścia do Kaczawy,
- Skora (górna), Odra od Ścinawy do Głogowa,
- Barycz bez Orli i Polskiego Rowu,
- Orla,
- Polski Rów,
- Bóbr
- Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca,
- Czerna Wielka, Ostrożnica,
- Izera,
- Nysa Łużycka od granicy RP do Zgorzelca,
- Witka od Ostróżna do ujścia do Nysy Łużyckiej,