Europejscy politycy zaszokowani próbą zamachu na premiera Słowacji

2024-05-15 17:47:31(ost. akt: 2024-05-15 17:59:14)

Autor zdjęcia: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Zdecydowanie potępiam ten nikczemny atak – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na platformie X, komentując środowy atak na premiera Słowacji Roberta Ficę. Oburzenie z powodu zamachu i wsparcie dla postrzelonego premiera wyrazili też m.in. sekretarz generalny NATO, premierzy Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch.
— Takie akty przemocy nie mogą mieć miejsca w naszym społeczeństwie i podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro" - przekazała przewodnicząca KE. "Moje myśli są z premierem Ficą i jego rodziną — dodała.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i premier Holandii Mark Rutte na swoich kanałach na platformie X, napisali, że są zaszokowani wiadomością o zamachu na premiera Słowacji.

— Nic nigdy nie usprawiedliwia przemocy ani takich ataków — podkreślił Michel.

Jestem zszokowany i przerażony; premierowi Ficy życzę szybkiego powrotu do zdrowia - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

— Nie ma miejsca na przemoc w europejskiej polityce — napisał kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Życzę premierowi Ficy jak najszybszego powrotu do zdrowia; nie możemy tolerować przemocy w naszych społeczeństwach - podkreślił premier Czech Petr Fiala.

— Jesteśmy zszokowani tymi okropnymi wiadomościami, myślami jesteśmy z premierem Ficą i jego rodziną — przekazał premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

— Zdecydowanie potępiamy ten akt przemocy wobec szefa rządu naszego sąsiedniego państwa partnerskiego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, formie ani sferze — napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na platformie X.

— Mamy szczerą nadzieję, że Robert Fico szybko wróci do zdrowia i wyrażamy naszą solidarność z obywatelami Słowacji — dodał prezydent.

Z głębokim szokiem przyjęłam szokującą wiadomość o tym tchórzliwym ataku; włoski rząd stanowczo potępia wszelkie formy przemocy i ataków na podstawowy demokracji i naszej wolności - skomentowała premier Włoch Giorgia Meloni.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis napisał w mediach społecznościowych, że jest "zszokowany okrutnym atakiem" na premiera Słowacji.

— W naszych społeczeństwach nie ma miejsca na takie akty przemocy — dodał, życząc Słowakowi szybkiego powrotu do zdrowia.(PAP)