Nowe laboratoria badawcze na Politechnice Wrocławskiej

2024-05-15 17:14:07(ost. akt: 2024-05-15 17:16:14)
Nowe laboratorium na Politechnice Wrocławskiej

Nowe laboratorium na Politechnice Wrocławskiej

Autor zdjęcia: archiwum Politechniki Wrocławskiej

Kolejne nowości przygotowała dla studentów Politechnika Wrocławska. Tym razem do użytku zostało oddane laboratorium mikroskopii elektronowej. Wejdzie ono w skład laboratorium centralnego ATOM.

To kolejne takie laboratorium na Politechnice


Głównym pomysłodawcą powołania laboratorium ATOM jest prof. Łukasz Berlicki z Wydziału Chemicznego, którego propozycja spotkała się z ogromnym poparciem społeczności studentów Politechniki, wygrywając w pierwszej edycji konkursu Polytechnica Nova.

Laboratorium ATOM ma być niezależną jednostką działającą na Politechnice Wrocławskiej, która posłuży wszystkim wydziałom i pracownikom. Ma zgromadzić sprzęt często o wielomilionowej wartości, który jest trudny do kupienia samodzielnie, a jednocześnie potrzebny wielu osobom. Dobrze jest mieć odpowiednią strukturę, która będzie tym zarządzać, bo dzięki temu korzystanie z urządzenia staje się dużo prostsze” – wyjaśnia prof. Łukasz Berlicki.

Głównym celem laboratorium jest wdrożenie nowych technologii badań dla studentów. Najważniejszym obiektem znajdującym się w środku jest pionierski mikroskop elektronowy. Dostęp do tego typu sprzętu daje więc naukowcom szerokie pole do badania materiałów fotokatalitycznych, plazmonicznych i każdych innych, które zmieniają swoją strukturę pod wpływem światła o różnych długościach fali.

Pozwala on na pracę w szerokim zakresie powiększeń, aż do rozdzielczości atomowej, także z możliwością analizy składu pierwiastkowego przy pomocy analizy dyspersji charakterystycznego promieniowania rentgenowskiego (EDS) oraz unikalną możliwością prowadzenia analiz dynamicznych, w funkcji zmiany temperatury lub przemian indukowanych światłem” – mówi prof. Andrzej Żak z Instytutu Materiałów Zaawansowanych.

Oprócz mikroskopu elektronowego, laboratorium będzie wyposażone także w spektrometr o wartości ponad 20 mln zł, który staraniem władz uczelni został już zakupiony i zostanie zainstalowany jesienią tego roku. Spektrometr mierzy właściwości światła, zwykle w pobliżu obszaru optycznego widma elektromagnetycznego, tj. światła ultrafioletowego, widzialnego i podczerwonego.

Oczywiście mamy całą „listę marzeń” ze sprzętami, które chcielibyśmy kupić. W ramach utworzenia Rady Naukowej Laboratorium ATOM planujemy wzmocnić nasze starania o pozyskanie finansowania z różnych źródeł, żeby nowy sprzęt pojawiał się na naszej uczelni regularni. Urządzenia są unikalne co najmniej w skali Polski, dlatego spodziewam się, że zainteresowanie ich wykorzystaniem będzie bardzo duże również wśród badaczy spoza PWr” – dodaje prof. Łukasz Berlicki.

Nowe urządzenia pozwolą studentom Politechniki na rozwinięcie badań obrazowania wpływu światła m.in. na substancje antydrobnoustrojowe.