Noblista, fizyk prof. Gerard Mourou doktorem hc Politechniki Wrocławskiej

2024-05-15 17:00:51(ost. akt: 2024-05-15 17:07:10)

Autor zdjęcia: Politechnika Wrocławska

Laureat nagrody Nobla z fizyki w 2018 r. prof. Gerard Mourou odebrał w środę na Politechnice Wrocławskiej tytuł doktora honoris causa tej uczelni. „To naukowiec wizjoner, pasjonat, którego dokonania w zakresie wzmacniania ultrakrótkich impulsów światła stały się przełomem” – powiedział w laudacji prof. Krzysztof Abramski.
Uroczystość nadania doktoratu honoris causa odbyła się w środę w auli gmachu głównego Politechnik Wrocławskiej. Prof. Gerard Mourou osobiście odebrał tytuł doktora honoris causa, a laudację wygłosił prof. Krzysztof Abramski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów wrocławskiej uczelni.

To naukowiec wizjoner, pasjonat, którego dokonania w zakresie wzmacniania ultrakrótkich impulsów światła stały się przełomem nie tylko w rozwoju fizyki i fotoniki, ale też medycyny” – mówił prof. Abramski. Dodał, że osiągnięcia francuskiego naukowca przyczyniły się od podniesienia jakości życia ludzi. „Za to w 2018 r. został uhonorowany nagrodą Nobla, dołączając do grona wybitnych noblistów wytyczających rozwój fizyki i technologii laserów” – podkreślił prof. Abramski.

Dodał, że dla Politechniki Wrocławskiej to dzień wyjątkowy, ponieważ prof. Mourou jest drugim noblistą, który odbiera tytuł doktora honoris causa wrocławskiej uczelni. Pierwszym był noblista z dziedziny chemii z 1977 r. - belgijski fizyk rosyjskiego pochodzenia prof. Ilya Prigogine, który otrzymał doktorat honoris causa w 1998 r.

Obrazek w tresci

Podczas uroczystości prof. Mourou wygłosił wykład „Passion for Extreme Light”. Naukowiec tę samą prelekcję prezentował podczas tzw. tygodnia noblowskiego w Sztokholmie.

Prof. Gerard Mourou urodził się w Albertville we Francji. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Grenoble, a następnie na Uniwersytecie Pierre-et-Marie-Curie w Paryżu, gdzie w 1973 r. uzyskał stopień doktora – głosi biogram naukowca przygotowany przez Politechnikę Wrocławską.

W 1977 r. został profesorem na Rochester University w USA, gdzie wraz ze swoją doktorantką Donną Strickland opracował w 1983 r. technikę CPA (ang. Chirped Pulse Amplification), która pozwoliła na wzmacnianie ultrakrótkich impulsów laserowych do bardzo wysokich mocy optycznych. Właśnie za przełomową ideę CPA Gerard Mourou otrzymał wraz z Donną Strickland Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2018 r.

Jest inicjatorem i „ojcem chrzestnym” europejskiego projektu Extreme Light Infrastructure (ELI), utworzonego w celu badań oddziaływania światła z materią na poziomie najwyższych natężeń promieniowania świetlnego w najkrótszej skali czasowej. Projekt realizowany jest w międzynarodowej infrastrukturze trzech państw: Czech (ELI-Beamlines), Węgier (ELI-ALPS) i Rumunii (ELI-NP).

Prof. Mourou jest członkiem Haut College w École Polytechnique oraz emerytowanym profesorem na University of Michigan. W 2012 r. został odznaczony Legią Honorową Francji. Źródło: PAP


Obrazek w tresci