W okolicy Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata

2024-05-15 20:12:00(ost. akt: 2024-05-15 20:27:35)

Autor zdjęcia: zdjęcie poglądowe

W okolicach położonego nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata, ropuchę srebrzystą (łac. lagocephalus sceleratus) - poinformował we wtorek dziennik "Politika".
Na północy Chorwacji, przy zachodnim wybrzeżu Istrii, zaobserwowano w poniedziałek siedem osobników ropuchy srebrzystej, niezwykle trującego gatunku, którego trucizna jest 1200 razy silniejsza od cyjanku. Jedną z ryb złowiono na głębokości 19 metrów i przewieziono do Centrum Badań Morza w Rovinju.

"Ropucha srebrzysta posiada niezwykle silną truciznę, tetrodotoksynę, która może powodować poważne problemy zdrowotne i śmierć w wyniku spożycia jej mięsa. Przyjmuje się, że śmiertelną jest dawka od 1 do 2 mg" - podkreślili eksperci cytowani przez dziennik.

Gatunek migruje do wód Morza Śródziemnego z Morza Czerwonego przez Kanał Sueski. Najczęściej ryby te występują w Oceanie Indyjskim i w wodach Pacyfiku. [b]Ze względu na swoją drapieżność i brak naturalnych wrogów ryba ma negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. Utrudnia też połowy, ponieważ uszkadza w poszukiwaniu pokarmu sieci rybackie - zaznaczyła "Politika".