Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka we Wrocławiu. Wręczono awanse i odznaczenia

2024-05-14 16:04:56(ost. akt: 2024-05-14 16:13:08)

Autor zdjęcia: wroclawskie.info

Na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu dolnośląscy strażacy zebrali się na corocznych obchodach Święta Strażaka, które wypadają w maju z okazji wspomnienia św. Floriana, patrona straży pożarnej. Była to okazja do wręczenia medali i awansów za dobrą służbę.
Strażackie obchody zaczęły się Mszy świętej w katedrze, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Do zebranych skierował swoje słow.

Wiele zawdzięczamy ofiarnej służbie strażaków, w czasie której ratują ludzkie życie i zdrowie. Ich pełne poświęcenie pokazuje prawdziwe wartości, dla których warto poświęcić życie. Taką wartością jest drugi człowiek. To niebezpieczna służba, za którą płacą wysoką cenę. Dziękujemy więc za ofiarność, dyspozycyjność i profesjonalizm. Wyrażamy uznanie.

Niech przykład św. Floriana i jego wstawiennictwo towarzyszy wam każdego dnia – mówił metropolita wrocławski.

Po Mszy zebrani przeszli na uroczysty apel pod katedrą. Wzięli w nim udział nie tylko strażacy z całego województwa, ale także parlamentarzyści, władze województwa, przedstawiciele rządu, poczty sztandarowe oraz oficerowie innych służb mundurowych.

Strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. Kogoś, na kogo można zawsze liczyć i kto nigdy nie zawodzi. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk i katastrof, ale w wobec innych zagrożeń. To służba wymagająca szczególnych cech charakteru, kompetencji, profesjonalizmu i sprawności – wymieniał Marek Hajduk, Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Poinformował, że na Dolnym Śląsku w 2023 roku straż pożarna zrealizowała ponad 40 tys. interwencji. To oznacza, że wyjeżdżała średnio co 13 minut. A w 2023 roku Państwowa Straż Pożarna wzbogaciła się o 1,5 tys. pozycji sprzętowych na kwotę 1 mld 300 mln złotych.

Polska jest dumna ze strażaków, którzy składają dowody najwyższego kunsztu. Z naszą niezawodnością, profesjonalizmem i zaangażowaniem jesteśmy gotowi sprostać każdemu zadaniu. Codzienna działalność w służbie św. Floriana jest pełna szacunku i życzliwości. Ciągle podnosimy poziom wyszkolenia naszych strażaków – oświadczył dolnośląski komendant straży.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszom PSP oraz druhom OSP przyznano medale i odznaczenia za ofiarną służbę, odwagę i profesjonalizm. Nadano także wyższe stopnie oficerskie i służbowe.

Obchody był okazją do podziękowań.

Dajecie poczucie bezpieczeństwa Dolnoślązakom, które jest największą potrzebą drugiego człowieka. Przekażcie podziękowania także swoim rodzinom, niech św. Florian ma was i waszych bliskich w opiece – przemawiał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Podnoście swoje zdolności bojowe i kwalifikacje. Może nie będą potrzebne, ale trzeba być gotowości. Życzę tyle samo powrotów co wyjazdów. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek! - oświadczył wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz.

Mamy dwa płuca: Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna. Niby da się żyć bez jednego płuca, ale po co, jak wydolność organizmu jest o wiele mniejsza. Po raz kolejny zawód strażaka zajmuje pierwszej miejsce w rankingu poważania społecznego. To duma, ale i odpowiedzialność - uważa Paweł Frysztak, zastępca komendanta głównego PSP.