Rosyjscy żołnierze nie chcą walczyć?

2024-05-14 12:44:13(ost. akt: 2024-05-14 12:47:51)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy HUR zebrał ok. 35 tys. zgłoszeń rosyjskich żołnierzy, którzy nie chcą walczyć na froncie i gotowi są oddać się do niewoli – poinformowało we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii (StratKom).
„Zgłoszenia nadsyłają przeważnie rosyjscy wojskowi w czynnej służbie. 260 osób z sukcesem skorzystało już z możliwości (poddania się) i trafiło pod ochronę Ukrainy i prawa międzynarodowego” – przekazało Centrum na Telegramie.

W komunikacie podkreślono, że po zakończeniu działań bojowych rosyjscy żołnierze, którzy teraz poddadzą się stronie ukraińskiej, mogą dokonać wyboru, czy chcą wrócić do ojczyzny czy pozostać za granicą. (https://t.me/AFUStratCom/24111)

Rosyjscy żołnierze walczący na Ukrainie mogą poddać się m.in. w ramach projektu "Chcę żyć", prowadzonego przez Główny Zarząd Wywiadu HUR. We wrześniu HUR donosił, że deklarację o gotowości poddania się złożyło 25 tys. osób.

Na początku listopada poinformowano, że w związku z dużą liczbą rosyjskich jeńców wojennych na Ukrainie powstaje nowy obóz jeniecki, a w planach jest utworzenie jeszcze jednego takiego obiektu.

PAP