Długo wyczekiwany odcinek S3 już niedługo zostanie otwarty

2024-05-13 19:58:53(ost. akt: 2024-05-13 20:02:33)
Trasa ma zostać oddana do użytku w połowie bieżącego roku

Trasa ma zostać oddana do użytku w połowie bieżącego roku

Autor zdjęcia: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Trasa szybkiego ruchu S3 między Bolkowem a Kamienną Górą już niedługo zostanie oddana do użytku! Jest on przez wielu uważany za najpiękniejszy odcinek drogowy w całej Polsce. Oprócz warstwy krajobrazowej, będzie on stanowił ważny trakt komunikacyjny dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Remont S3 Bolków - Kamienna Góra na wykończeniu


Droga S3 w Polsce jest jedną z głównych tras komunikacyjnych w kraju. Biegnie przez województwa zachodniopomorski, lubuskie i dolnośląskie, łącząc je z autostradą A6 i trasą S31. Droga S3 jest ważna dla transportu międzynarodowego, ponieważ stanowi część korytarza transportowego Via Baltica, łączącego Skandynawię z krajami Europy Środkowej i Południowej. Dzięki drodze S3 poprawia się dostępność regionów zachodniej Polski, ułatwiając przemieszczanie się zarówno osób, jak i towarów.

Wzniesienia, lekkie spady, tunele, a nade wszystko przepiękne krajobrazy – tego wszystko będzie można doświadczyć na „esce” między Bolkowem a Kamienną Górą. To 16 kilometrów nowej drogi, która połączy bardzo długi, istniejący już fragment S3 od Szczecina do Bolkowa, z oddanym jakiś czas temu szlakiem przygranicznym Kamienna Góra - linia graniczna. Ta droga będzie stanowić bardzo ważny trakt komunikacyjny nie tylko dla dolnoślązaków, ale także m.in. dla Czechów.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na ten moment wykonane jest aż 94% prac. Wedle pierwszych szacunków, „eska” miała być oddana w połowie 2024 roku i wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie.

Obecnie prowadzone są następujące prace wykończeniowe:

- montaż siatek i ogrodzeń
- betonowanie słupków
- rozciąganie lin
- porządkowanie terenu
- formowanie nasypów
- układanie warstwy wiążącej

Prace nad budową drogowego, dwunawowego tunelu między Bolkowem a Kamienną Górą, rozpoczęły się 5 grudnia 2020 roku na portalu południowym. W pierwszej fazie, za pomocą drążenia trwa wydobycie urobku i wykonanie tzw. obudowy wstępnej. Obie nawy mają łącznie długość 4420,76 m, a do ich wydrążenia wykorzystano 385 t materiałów wybuchowych. W połowie długości tunelu znajduje się przejazd awaryjny dla pojazdów służb ratunkowych. Przejścia poprzeczne mają długość od 24,5 m do 32 m i stanowią drogę ewakuacji do sąsiedniej nawy dla użytkowników tunelu w sytuacji zagrożenia. To bez dwóch zdań najdłuższy tego typu obiekt znajdujący się poza zabudowaniami miejskimi.

Jak wcześniej zostało wspomniane, trasa ma zostać oddana do użytku w połowie bieżącego roku. Jeżeli prace będą szły w obecnym tempie, możliwe jest zakończenie prac nawet do wakacji.