W Muzeum Narodowym prezentacja niepokazywanych wcześniej dzieł Marka Oberländera

2024-05-13 18:06:11(ost. akt: 2024-05-14 16:46:18)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Podstawka

„Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” to tytuł czasowej wystawy, na której prezentowane są niepokazywane wcześniej prace artysty podarowane Muzeum Narodowemu we Wrocławiu przez jego żonę Halinę Pfeffer-Oberländer.
Halina Pfeffer-Oberländer przekazała w 2022 r. Muzeum Narodowemu we Wrocławiu zbiór blisko 500 prac jej męża. To m.in. wcześniej nieznany cykl „Korzenie”, barwne impresje z Prowansji, abstrakcyjne kompozycje, enigmatyczne figury ludzkie ułożone w trójkąty czy ilustracje do różnych wydawnictw – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Twórcy wystawy podkreślają, że starannie wyselekcjonowane z obszernego zbioru prace pozwalają przeanalizować „twórcze niepokoje artysty, skutkujące niezliczoną liczbą rysunków – studiów nad formą, kolorem, motywem”. Uzupełnieniem wystawy są obrazy z kolekcji malarstwa współczesnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które tematyką nawiązują do artystycznych poszukiwań Marka Oberländera.

Celem wystawy, oprócz prezentacji fragmentu cennego daru otrzymanego od Haliny Pfeffer-Oberländer, jest przypomnienie postaci samego Marka Oberländera, a przede wszystkim jego dokonań w niemal zupełnie nowej odsłonie” – podkreśliła Magdalena Szafkowska, współkuratorka wystawy.

Szafkowska przypomniała, że Oberländer kojarzony jest z obrazem „Napiętnowani” czy serią specyficznych przedstawień totemicznej figury ludzkiej. „Tutaj okazuje się również świetnym portrecistą, ilustratorem, rysownikiem-reportażystą, a także autorem ciekawych na wpół abstrakcyjnych kompozycji z cyklu +Korzenie+ czy wariacji na temat pejzażu z południowej Francji, z muzycznym podtekstem w tle” – dodała kurator.

Muzeum Narodowe ma w swoje kolekcji zbiór prac Oberländera liczący obecnie 680 dzieł. Pierwsze prace – dwa obrazy olejne – wrocławska placówka kupiła w 1974 r. W 1978 r., na krótko przed śmiercią, Oberländer przygotował dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu na planowaną wystawę blisko 200 dzieł. „Dzięki bogatemu i przekrojowemu zbiorowi prac Marka Oberländera w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można prześledzić historię artysty niemal tak dokładnie, jak gdyby czytać jego emocjonującą autobiografię od pierwszej do ostatniej strony” – powiedziała Justyna Chojnacka, współkuratorka wystawy.

Marek Oberländer (1922–1978) – malarz, rysownik, grafik, ilustrator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawca przełomowej wystawy „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale w 1955 r. W 1963 r. wyjechał do Szwecji, a stamtąd do Francji, gdzie pozostał do końca życia.

Wystawę „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 1 września. Źródło: PAP