Policjanci pomogli ratować wilka potrąconego na S7

2024-05-13 17:42:26(ost. akt: 2024-05-13 17:55:06)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Według policji na alarmowy numer telefonu 112 wpłynęło kilkanaście zgłoszeń od kierowców podróżujących trasą S7 w kierunku Gdańska o tym, że w okolicy Małdyt w pasie drogowym jest wilk. Do zdarzenia doszło w miniony weekend.
"Ze zgłoszenia wynikało, że zwierzę jest ranne i ma problemy z poruszaniem się. Dyżurny morąskiego komisariatu na miejsce zadysponował patrol, który potwierdził zgłoszenie. Zwierzę prawdopodobnie zostało potrącone przez pojazd przy próbie przedostania się przez jezdnię" – przekazał podkom. Michał Przybyłek z ostródzkiej policji.

Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu lekarza weterynarii i pracowników Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt "Jelonki" w Nowym Monasterzysku. Po zastosowaniu środka usypiającego wilk został odłowiony, zabezpieczony i przewieziony w specjalnej klatce do ośrodka.

"Jest cały poobijany, ale nie ma żadnych złamań czy większych ran, tylko otarcia. Ma też świerzbowca. Dostał u nas antybiotyk i leki przeciwbólowe" – powiedziała Anna Kamińska z ośrodka w Nowym Monasterzysku.

Wilk znaleziony na S7 to samiec w wieku około dwóch lat. Jeszcze w poniedziałek został odebrany przez przedstawicieli Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i przetransportowany do specjalistycznego ośrodka rehabilitacji zwierząt w Bielsku-Białej. Po zakończeniu dalszej rehabilitacji i wykonaniu badań zostanie przywieziony w miejsce, skąd pochodzi i wypuszczony na wolność.

Wilk jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym. Jak szacują służby ochrony środowiska, w woj. warmińsko-mazurskim żyje ok. 160 wilków. W ubiegłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie otrzymała 18 zgłoszeń o odnalezieniu martwego wilka. W siedmiu przypadkach jako prawdopodobną przyczynę śmierci wskazano kolizję z pojazdem, w dwóch kłusownictwo, a w dziewięciu nie ustalono przyczyny. Źródło: PAP