Po kilkuletniej przerwie w 2025 r. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Dialog" - Wrocław

2024-05-13 15:42:48(ost. akt: 2024-05-13 15:43:34)

Autor zdjęcia: MFT Dialog

Po kilkuletniej przerwie w 2025 r. odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska jedna z najważniejszych imprez teatralnych – Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Dialog" - Wrocław. Merytorycznie festiwal będzie kontynuacją idei jego pomysłodawczyni Krystyny Meissner – podkreślają organizatorzy.
Historia jednego z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce sięga roku 2001. Pierwszą edycję tej imprezy zorganizowała jej pomysłodawczyni, nieżyjąca już Krystyna Meissner. Wówczas celem festiwalu, jak podkreślali jego organizatorzy, było „doprowadzenie do spotkania artystów teatru z Zachodu i ze Wschodu, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów, które wyznaczały trendy w teatrze ciągle jeszcze podzielonej Europy”. Później festiwal stał się miejscem konfrontacji teatrów z różnych części Europy i świata. Jak wskazywano, przekształcił się w miejsce, gdzie opowiada się o najważniejszych problemach współczesności z perspektywy artystów pochodzących z różnych kultur i różnych tradycji teatralnych.

Po czterech latach przerwy w przyszłym roku festiwal Dialog powróci na mapę kulturalną Wrocławia.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław (miejska instytucja kultury, która zorganizuje Dialog - Wrocław), poinformowała, że festiwal odbędzie się od 12 do 19 października 2025 r.

Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu, zwrócił uwagę, że swoistym testamentem pomysłodawczyni Dialogu oraz wieloletniej dyrektor festiwalu Krystyny Meissner było wskazanie, kto w przyszłości ma pokierować organizacją tego przedsięwzięcia. „Pani Krystyna Meissner zaproponowała dwie osoby: pana profesora Mirosława Kocura i panią Olgę Nowakowską” – mówił Świerczewski.

Prof. Mirosław Kocur, dyrektor artystyczny festiwalu Dialog – Wrocław, podkreślił, że merytorycznie festiwal będzie kontynuacją idei Krystyny Meissner. „Ta idea była wyjątkowa, ponieważ to było bardzo osobiste budowanie programu. I tak się umówiliśmy z panią Krystyną przed jej śmiercią, że to będzie najlepsze dla zachowania unikalności tego festiwalu - a mianowicie, że jest jedna osoba, która według swojego gustu będzie odpowiedzialna za program” – mówił profesor.

Dodał, że jego intencją jest wzbogacenie kontekstem naukowym idei zapoczątkowanej przez Meissner, czyli – jak mówił – „dialogu arcydzieł teatralnych”. „Chciałbym na festiwalu pokazać absolutnie unikalne i przełomowe technologie, które wzbogacają teatr na przykład w państwach Azji, a przede wszystkim w Tajwanie. Przy tym to nie są teatry, które zastępują człowieka, aktora, ale teatry, które wzbogacają ludzkie ciało o nowe doświadczenia i nowe możliwości” – mówił dyrektor artystyczny.

Prof. Kocur podkreślił też, że chciałby pokazać teatr przyszłości. „Chciałbym, aby to były rzeczy mocno niszowe, a przy tym wybitne. Pierwszym warunkiem tego, kogo zapraszamy, jest wybitność przedstawienia, nie zaś nazwisko reżysera” – podkreślił profesor.

Miasto Wrocław na organizację imprezy przekaże 3 mln zł. Organizatorzy liczą również na wsparcie resortu kultury oraz sponsorów. Trwają rozmowy z artystami, którzy przyjadą w przyszłym roku do Wrocławia. Nowakowska podkreśliła, że organizatorom Dialogu zależy na kontynuacji założeń programowych Meissner, która zapraszała zagraniczne przedstawienia niepokazywane wcześniej w Polsce. „Ona jeździła po świecie i wyszukiwała perełki, coś, co poruszyło jej serce, i wiedziała, że poruszy również serca widzów Dialogu” – mówiła Nowakowska. Źródło: PAP