NFM zaprasza na cykl muzycznych pokazów

2024-05-13 10:35:53(ost. akt: 2024-05-13 10:46:03)
Kino Organowe

Kino Organowe

Autor zdjęcia: NFM

Zbliżająca się Noc Muzeów obfituje w moc interesujących wydarzeń. Intrygującą propozycją ma dla fanów kinematografii i improwizacji Narodowe Forum Muzyki. W sobotę rusza Kino Organowe
Kino Organowe to pokazy niemych filmów z muzyką graną na żywo. Tym razem filmy Bustera Keatona i Edwarda F. Cline’a wzbogaci monumentalny tembr organów, przy których zasiądzie Tomasz Głuchowski, a towarzyszyć mu będzie DJ Michał Macewicz.

Historia Kina Organowego ma swoje korzenie w krótkim epizodzie historii kinematografii, którym było wykorzystanie organów w salach kinowych. Od premiery słynnego filmu "Wyjście robotników z fabryki" braci Lumière, przez ponad trzydzieści lat filmy pozostawały nieme. W tym czasie właściciele kin musieli radzić sobie z brakiem dźwięku podczas seansów na różne sposoby.

Na początku, aby akompaniować filmom na żywo, angażowano pianistów. Niektóre kina mogły sobie również pozwolić na opłacanie zespołów muzycznych lub nawet orkiestr. Jednak pojawiła się alternatywa w postaci organów. W 1914 roku prawa do budowy organów teatralnych według pomysłu Anglika, Roberta Hope-Jonesa, przejęła amerykańska firma Wurlitzer. Jej fabryka wyprodukowała prawie dwa i pół tysiąca instrumentów, z których wiele trafiło do kin. Z czasem, ten wynalazek dotarł także do Polski.

Pod koniec lat dwudziestych, oryginalne amerykańskie organy zostały zamontowane w warszawskim kinie Colosseum, a organy polskiej produkcji trafiły do kina Słońce w Poznaniu. Jednak już w 1930 roku w Polsce zaczęły pojawiać się pierwsze filmy dźwiękowe, co sprawiło, że instrumenty muzyczne podczas seansów przestały być potrzebne.

Podczas czterech pokazów krótkometrażowych filmów Bustera Keatona i Edwarda F. Cline’a, ścieżkę dźwiękową będą improwizować na żywo organista Tomasz Głuchowski oraz DJ Michał Macewicz, którzy zachwycili publiczność podczas pokazu legendarnego "Metropolis" Fritza Langa oraz "Czarownic" Benjamina Christensena.

Kino Organowe NFM
18.05
sob. 18:00
NFM, Sala Główna