Jubileusz 900-lecia istnienia diecezji lubuskiej

2024-05-12 20:55:25(ost. akt: 2024-05-12 20:59:13)
Diecezja lubuska była kiedyś częścią archidiecezji wrocławskiej

Diecezja lubuska była kiedyś częścią archidiecezji wrocławskiej

Autor zdjęcia: redakcja

W minioną sobotę w Ośnie Lubuskim odbył się jubileusz 900-lecia istnienia diecezji lubuskiej. Ktoś może zapytać: dobrze, ale co to ma wspólnego z Dolnym Śląskiem? Faktycznie, patrząc na pierwszy rzut oka niewiele. Ale warto pamiętać, że diecezja lubuska przez wiele lat była połączona z obecną…archidiecezją wrocławską.

900 lat istnienia chrześcijaństwa na ziemi lubuskiej


Historyczna diecezja lubuska powstała za panowania Bolesława Krzywoustego w latach 1124/1125 w ramach metropolii gnieźnieńskiej. Swoim zasięgiem obejmowała ziemie leżące w zakolach rzek Odry i Warty oraz tereny na lewym brzegu Odry, po Sprewę. Diecezja lubuska zakończyła swoje istnienie ok. 1556 r. w wyniku reformacji Marcina Lutra, która przywędrowała do ziemi lubuskiej. Po II wojnie światowej dawne terytorium diecezji zostało podzielone wzdłuż Odry. Dziś jej wschodnia część należy do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a zachodnia do archidiecezji berlińskiej.

Obchody w Ośnie Lubuskim rozpoczęły się od wykładu zatytułowanego „900.rocznica powstania biskupstwa lubuskiego”, który wygłosił historyk, dr Marek Golemski. Później przewidziano koncert okolicznościowy „Monodia Caelestis” pod kierownictwem prof. Susi Ferfoglia. Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza Święta pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka, prymasa Polski, z udziałem polskiego i niemieckiego episkopatu. Po Eucharystii rozpoczął się jarmark lubuski, w ramach którego prezentowały się lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne. W programie przewidziano również m.in. pokazy sokolnictwa, warsztaty rzemiosł średniowiecznych i degustację „średniowiecznego” jadła, pokaz kowalstwa, pokazy walk rycerskich w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, a także atrakcje dla dzieci.

Jubileusz jest też wezwaniem, aby dziękując za Kościół, który wspólnie stanowimy, który nas gromadzi i jednoczy, podejmować wciąż na nowo misję ewangelizacyjną. Kościół nie żyje z siebie i dla siebie. Kościół nie istnieje tylko dla siebie samego, nie jest punktem dotarcia, ale musi odsyłać poza siebie, ku górze. Jest posłany, aby wszystkim ludziom tej ziemi nieść Chrystusa i Jego Ewangelię” – zaznaczył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.

W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy diecezjan. Jak podkreślił bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, takie jubileusze mają ważny wymiar dla całego polskiego Kościoła.

Każdy jubileusz jest okazją do wdzięczności, do ogarnięcia naszą pamięcią tych pokoleń, które miały istotne znaczenie dla naszego zakorzenienia historii Kościoła i wierze chrześcijańskiej. Chcemy za to podziękować Panu Bogu, że w 1124 roku powstała diecezja lubuska i ona odegrała znaczącą rolę w krzewieniu chrześcijaństwa na tym terenie” – mówił ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Warto pamiętać, że tereny obecnego województwa lubuskiego przez większość wieków należały do Niemiec. Dopiero po II wojnie światowej na tych terenach zaczęły istnieć polskie administracje, zarówno państwowe, jak i kościelne. Z tej przyczyny w uroczystościach wzięli udział hierarchowie z Episkopatu Niemiec: abp Heiner Koch z Berlina i bp Wolfgang Ipolt z Görlitz.

Diecezja lubuska jest jak to historyczne serce, powiedziałbym, którego puls do dziś można wyczuć w żyłach naszych diecezji. W historii Polski i Niemiec zawsze dzieliła nas wina, tak wiele winy, a zwłaszcza po stronie niemieckiej. Ale cud pojednania dokonał się i nadal dokonuje w przeszłości i teraźniejszości” – podkreślił abp Heiner Koch, metropolita berliński.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu Siewcy Lednicy.