W sposób wybitny przekazali prawdę o Żołnierzach Wyklętych

2024-05-09 10:17:15(ost. akt: 2024-05-09 15:12:14)
Pomnik Żołnierzy Niezłomnych

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych

Autor zdjęcia: Redakcja

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych odsłonięty wieczorem 8 maja we Wrocławiu stanął na skwerze przy zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej.
Autorami projektu i wykonawcami pomnika są wrocławscy artyści Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass.

Odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu dokonała mjr Wanda Kiałka, łączniczka i sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK, uczestniczka operacji ,,Ostra Brama”, sanitariuszka powojennego oddziału Sergiusza Kościałkowskiego ,,Fakira”, więźniarka Workuty, po zwolnieniu z zesłania w 1956 roku mieszkankę Wrocławia.

Pomnik przedstawia dziewięć postaci żołnierzy niezłomnych zatopionych w szklanych bryłach. Jak mówią twórcy monumentu „z tęsknotą za wolnością w oczach, próbują iść w różnych kierunkach”. Pomnik w symboliczny sposób obrazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 r. znalazło się w dramatycznej sytuacji.

- Nie dane im było normalnie żyć i pracować dla Polski. Jedni – prześladowani przez przyniesioną na sowieckich bagnetach władzę – zostali wypchnięci poza nawias społeczeństwa, inni – nie godząc się na komunistyczną rzeczywistość podjęli z bronią w ręku nierówny bój o wolną Polskę i ginęli na polu walki, w zasadzkach czy mordowani w komunistycznych katowniach, również we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej– mówił dr Andrzej Jerie dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Dyrektor CHZ dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i budowy pomnika, a w szczególności prezydentom (Dutkiewiczowi i Sutrykowi), radnym (Maryńskiemu i Krauzemu), dyrektorom Wydziału Kultury (Brodzie i Pietraszkowi), politykom (Mateuszowi Morawieckiemu, prof. Piotrowi Glińskiemu),pracownikom CHZ, członkom komisji konkursowej, i wielu jeszcze innym osobom.

Z kolei prof. Krzysztof Szwagrzyk w swoim przemówieniu podkreślił, że ten pomnik jest najpiękniejszy w całej Polsce.
-Autorzy pomnika w sposób wybitny przekazali prawdę o Żołnierzach Wyklętych. Ta koncepcja artystyczna, w której żołnierze są zatrzymani w szkle, i są jednocześnie i ich nie ma, w moim przekonaniu, poruszy niejedno serce – mówił ze wzruszeniem prof. Szwagrzyk, reprezentujący na uroczystości IPN.
Idea budowy pomnika połączyła wiele środowisk, osób i organizacji a jego budowa i prace związane z zagospodarowaniem terenu zostały sfinansowane ze środków Gminy Wrocław oraz z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystości towarzyszyła asysta wojskowa, a o oprawę muzyczną zapewnił chór „Medici Cantantes” Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W otwarciu pomnika, mimo że był zapowiedziany, nie uczestniczył prezydent Jacek Sutryk. Jak wyjaśniono, nie zdążył, bo był na spotkaniu z mieszkańcami pobliskiego Ołtaszyna.

Nie zawiedli za to kibice wrocławskiego Śląska, którzy licznie stawili się na uroczystości i przygotowali kolorową i pirotechniczną oprawę.

LINK do YouTube: