Ta wytwórnia powstanie już za dwa lata

2024-05-09 08:15:12(ost. akt: 2024-05-09 08:43:44)
Już za dwa lata we Wrocławiu powstanie największa na świecie wytwórnia komórek macierzystych

Już za dwa lata we Wrocławiu powstanie największa na świecie wytwórnia komórek macierzystych

Autor zdjęcia: pixibay.com

Tego typu inwestycje świadczą o wysokim potencjale gospodarczym oraz intelektualnym miasta, gdzie powstają. Wybór Wrocławia potwierdza jego wysoką pozycję w tym obszarze w skali kraju i Europy.
Bioceltix, giełdowa spółka biotechnologiczna, planuje wybudować we Wrocławiu największą na świecie wytwórnię komórek macierzystych. Nowy zakład, którego wartość szacowana jest na około 9 mln euro, pozwoli na przemysłową produkcję leków dla zwierząt towarzyszących, zwalczających najczęściej występujące choroby u psów i koni.

- Nasza obecna wytwórnia powinna dostarczyć do 30 tys. dawek terapeutycznych produktu na osteoartrozę rocznie. Musimy natomiast przygotować się do szybkiego zwiększenia produkcji, a do tego potrzebujemy nowej wytwórni - tłumaczy dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu firmy,

Nowy zakład, który powstanie we Wrocławiu, ma uruchomić produkcję w drugiej połowie 2026 roku. - Naszym celem jest jak najszybsze uruchomienie certyfikowanej produkcji w nowym zakładzie. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania wytwórnia powinna osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie co najmniej 100 tys. dawek terapeutycznych produktu na osteoartrozę - wyjaśnia Wielgus.

Zarząd Bioceltix podkreśla, że budowa wytwórni jest niezbędna dla zrealizowania celów biznesowych spółki i uzyskania trwałej przewagi konkurencyjnej. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nasz zakład produkcyjny będzie największą tego typu wytwórnią komórek macierzystych na świecie” - dodaje Paweł Wielgus.

To już kolejna z dużych i renomowanych firm z zakresu biotechnologii, która za swoją siedzibę wybrała stolicę Dolnego Śląska.