Sejmik rozpoczął pracę. W kuluarach trwają rozmowy dotyczące koalicji

2024-05-07 15:04:37(ost. akt: 2024-05-07 15:43:39)
Inauguracyjna sesja województwa

Inauguracyjna sesja województwa

Autor zdjęcia: wrocławskie.info

Inauguracyjna sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Trwają rozmowy dotyczące stworzenia koalicji.
Największe szanse na zbudowanie większości ma Koalicja Obywatelska, ale pozostałe klubu nie składają broni i też prowadzą negocjacje. Od ich efektu zależy skład Zarządu i podział innych ważnych stanowisk.

W poprzedniej kadencji w województwie rządziła koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych Samorządowców. Z uwagi na gorszy wynik drugiego z ugrupowań, w tej kadencji taki sojusz nie będzie możliwy. Dziś karty rozdaje Platforma Obywatelska, a w rozmowy zaangażował się szef struktur w regionie, poseł Michał Jaros. To on najprawdopodobniej zostanie nowym marszałkiem.

Czy tak się stanie zdecydują najbliższe dni. Z naszych ustaleń wynika, że jest wiele rozbieżności, a potencjalni koalicjanci nie mogą dojść do porozumienia w sprawie podziału stanowisk. - To źle wróży koalicji - mówi anonimowo jeden z polityków i zaraz dodaje, że jeśli w budowanie porozumienia zaangażują się partyjne centrale, wszystko powinno się ułożyć.