Remont Mostów Uniwersyteckich zbliża się wielkimi krokami. Kiedy początek prac?

2024-04-25 19:27:22(ost. akt: 2024-04-25 19:29:33)
Remont ma się rozpocząć w pierwszej połowie maja

Remont ma się rozpocząć w pierwszej połowie maja

Autor zdjęcia: ZDiUM

Wszystko wskazuje na to, że Mosty Uniwersyteckie w końcu zostaną zmodernizowane. Remont jest bowiem planowany od kilku lat, a stan techniczny konstrukcji z dnia na dzień coraz bardziej niszczeje. Kiedy rozpoczną się prace?

Mosty Uniwersyteckie zostaną wyremontowane


Historia mostów uniwersyteckich we Wrocławiu sięga XIII wieku, kiedy to utworzono w tych miejscach prowizoryczne kładki. Pierwszy most uniwersytecki został zbudowany w latach 1726-1732 na rzece Odrze, aby połączyć Wyspę Piaskową z Wyspą Uniwersytecką. Most ten nosił nazwę Mostu Uniwersyteckiego i był jednym z pierwszych mostów w mieście.

W 1911 roku został zbudowany drugi most uniwersytecki, który był świętowany jako symbol połączenia dwóch części miasta - Starego Miasta i Nadodrza. Most ten został zniszczony w trakcie II wojny światowej i odbudowany po wojnie.
Obecnie most uniwersytecki, który istnieje we Wrocławiu, został wybudowany w latach 90. XX wieku jako połączenie dla pieszych pomiędzy dwiema częściami Wyspy Uniwersyteckiej. Jest to nowoczesny most z charakterystycznym łukiem i kładką dla pieszych.

Konstrukcja jest codziennie eksploatowana przez tysiące samochodów, autobusów, tramwajów i pieszych, dlatego nikogo nie dziwi, że wymaga remontu. Ta inwestycja pojawiała się we wstępnych planach miasta od dawna, ale dopiero teraz modernizacja dojdzie do skutku.

Z tego popularnego szlaku komunikacyjnego i turystycznego znikną niekomfortowe, różowe płytki pokonywane codziennie przez tysiące pieszych i rowerzystów. Prócz poprawy stanu technicznego remont zaowocuje również przywróceniem estetyki, znikną szpecące balustrady i dźwigary wykwity korozji” – zapowiada prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Przeprowadzone zostaną następujące prace:
- wyłożenie płyt granitowych
- zerwanie aktualnej nawierzchni
- ułożenie asfaltu na ścieżce dla rowerów
- naprawa podpór i balustrad
- zabezpieczenie antykorozyjne kamienia, betonu i stali
- wymiana blach gzymsowych i oświetlenia
- oczyszczenie łożysk mostów

Prace za blisko 11,5 mln zł wykona krakowska spółka Pimin. Jak twierdzi prezydent Jacek Sutryk, początek prac rozpocznie się już niedługo.

Zakres prac jest spory, ale bez utrudnień dla kierowców i pasażerów, bo jezdnia, torowisko i oświetlenie drogowe przeszły remont pod koniec 2016 r. Kiedy zaczynamy? Zaraz po majówce, jak tylko uzgodnimy harmonogram m.in. z gospodarzem rzeki i odbywającej się po niej żeglugi.

Remont ma potrwać 18 miesięcy. Przy założeniu, że prace rzeczywiście rozpoczną się w maju, końca modernizacji możemy oczekiwać w listopadzie 2025 roku.