Testy nowego elektryka we Wrocławiu. Możesz jechać bez kupna biletu!

2024-04-24 17:23:29(ost. akt: 2024-04-24 17:26:56)
Elektryczny Solaris Urbino prezentuje się znakomicie!

Elektryczny Solaris Urbino prezentuje się znakomicie!

Autor zdjęcia: Łukasz Bera

Jeśli w najbliższych dniach zobaczycie na ulicach Wrocławia mały, niebieski autobusik, to wiedzcie, że możecie do niego wsiąść… bez biletu. Obecnie trwają jego testy, które mają na celu sprawdzenie jego możliwości w ruchu publicznym.

Testy elektrycznego autobusu


Niebieskie „maleństwo” na wrocławskich ulicach to model Urbino 9 LE electric od firmy Solaris. Jest w pełni elektrycznym autobusem i znacznie mniejszy od tych, które jeżdżą na co dzień po mieście. Jak mówią urzędnicy, dzięki swoim rozmiarom jest zwrotny i zmieści się w ciasnych uliczkach, co znacznie wpłynie na komfort i jakość podróży pasażerów.

Urbino 9 będzie sprawdzany w ramach planów na ogłoszenie nowego przetargu na obsługę linii miejskich i międzygminnych, na terenie gminy Miękinia i gminy Wrocław. Od wtorku do piątku (23-26 kwietnia) autobus będzie obsługiwał linię 123, 137 i 958, a w weekend linie 117, 123 i 137. Jako, że są to przejazdy testowe, pasażerowie nie muszą kupować biletu.

W autobusie zastosowano system MirrorEye, czyli zestaw kamer, zastępujących tradycyjne lusterka, a także Mobileye Shield+ - system ostrzegający kierowcę o obecności pieszych oraz pojazdów w pobliżu autobusu” – mówi Paulina Tyniec–Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Co ważne, pojazd jest w pełni ekologiczny. W praktyce oznacza to, że nie emituje spalin do atmosfery, a tym samym nie zanieczyszcza środowiska. Będzie przydatny zwłaszcza w tych miejscach, które cechują się wąskimi uliczkami, w których autobusy normalnej wielkości się nie mieszczą.

To kolejny krok do budowania jeszcze lepszej komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i aglomeracji. Pasażerowie z pewnością docenią komfort podróżowania, a kierowcy nowoczesne systemy wspomagające pracę i zwiększające bezpieczeństwo” - dodaje Paulina Tyniec-Piszcz.

Solaris Urbino 9 LE electric jest autobusem z linii Urbino, produkowanym przez polskiego producenta Solaris. Jest to autobus niskowejściowy, odpowiadający na potrzeby komunikacji miejskiej w miastach. Pojazd jest bardzo przestronny i komfortowy dla pasażerów, dzięki dużej liczbie miejsc siedzących oraz ergonomicznemu układowi wnętrza. Posiada także udogodnienia takie jak klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, bezprzewodowa łączność internetowa oraz monitoring wewnątrz autobusu.

MPK inwestuje w nowe technologie


MPK chce postawić na pojazdy hybrydowe i elektryczne, które nie tylko zredukują zużycie paliwa, ale także zmniejszą ilość wydawanych spalin i poprawią jakość powietrza. Hybrydy i elektryki są też o wiele cichsze od autobusów spalinowych, co znacznie wpływa na poprawę komfortu jazdy dla pasażerów.

Wcześniej testowaliśmy wspólnie z pasażerami różne elektrobusy i autobusy hybrydowe. Wyniki testów wypadły bardzo dobrze i elektrobusy mogą z powodzeniem obsługiwać linie aglomeracyjne” – przyznaje Paulina Tyniec-Piszcz.

MPK Wrocław planuje także zakup autobusów wodorowych. Są one pojazdami napędzanymi za pomocą wodoru jako paliwa, który jest magazynowany w zbiornikach, a następnie przekształcany w energię elektryczną poprzez elektrolizę w ogniwach paliwowych. Pojazdy tego typu są bardziej ekologiczne niż tradycyjne pojazdy spalinowe, ponieważ emitują tylko wodę i parę wodną jako produkty uboczne spalania wodoru. Są równie wydajniejsze energetycznie niż autobusy elektryczne z bateriami.

Rozkład jazdy niebieskiego autobusu jest dostępny na stronie MPK Wrocław.