To już postanowione! Most Grunwaldzki przejdzie niezbędną modernizację

2024-04-24 16:34:58(ost. akt: 2024-04-24 16:51:53)
Remont Mostu Grunwaldzkiego ma się zakończyć do 2030 roku.

Remont Mostu Grunwaldzkiego ma się zakończyć do 2030 roku.

Autor zdjęcia: ZDiUM we Wrocławiu

Most Grunwaldzki to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych symboli Wrocławia. Codziennie przejeżdżają po nim tysiące samochodów, autobusów i rowerów, co mocno wpływa na jego stan techniczny. Z racji dużej eksploatacji miasto podjęło ważną decyzję – Most Grunwaldzki będzie zmodernizowany.

Remont Mostu Grunwaldzkiego – to pewne!


Most Grunwaldzki we Wrocławiu został zbudowany w latach 1908-1910. Most został nazwany na cześć bitwy pod Grunwaldem, która odbyła się w 1410 roku. Było to swoiste nawiązanie do polskich tradycji narodowych, które miało działać „ku pokrzepieniu serc”. Projekt mostu wykonali wrocławscy inżynierowie Richard Plüddemann i Karl Kortum.

Most Grunwaldzki jest jednym z najbardziej charakterystycznych mostów we Wrocławiu ze względu na swoją unikalną konstrukcję. Most posiada trzy przęsła kratownicowe, z których środkowe jest największe i ma długość ponad 112 metrów. Cała konstrukcja mostu opiera się na pięciu potężnych filarach i jest wykonana z żelbetu. W czasie II wojny światowej most został uszkodzony i odbudowany w latach 1947-1949.

W ostatnich latach eksperci coraz częściej mówili o pogarszającym się stanie technicznym budowli. Mimo wielu zabiegów, które służyły zmniejszeniu eksploatacji obiektu (m.in. wybudowania Autostradowej Obwodnicy Wrocławia w 2012 roku), z roku na rok monumentalny most coraz bardziej potrzebował remontu. I wszystko wskazuje na to, że w końcu się doczekał.

Udało nam się podpisać umowę z biurem projektowym, które opracuje dokumentację wszechstronnego remontu przeprawy. Prace projektowe potrwają cały rok, dopiero potem przygotujemy przetarg na roboty budowlane” – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Most Grunwaldzki ma już 114 lat! Nikogo więc nie będzie pewnie dziwić, że remont musi być przeprowadzony kompleksowo, gruntownie i z możliwie jak najmniejszą ingerencją, aby nie tamować ruchu pojazdów.

Modernizacja Mostu Grunwaldzkiego ma obejmować:
- wymiana nawierzchni jezdni,
- wymiana żelbetowej płyty pomostowej,
- wymiana izolacji,
- naprawę konstrukcji stalowej,
- wzmocnienie konstrukcji mostu,
- wymianę szyn dla tramwajów

W projekcie będzie uwzględnione odtworzenie kopuł, ale to jednak nie przesądza, że one zostaną wykonane. Ostateczne decyzje, jaki ma być zakres prac podczas remontu, będą zapadały na etapie przygotowywania dokumentacji przetargowej na remont” – mówi Tomasz Jankowski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Na razie trwają prace projektowe, które muszą się zakończyć do końca grudnia bieżącego roku. Dokumentację za 847,5 tys. zł opracuje wrocławskie biuro PBW Inżyneria, które zapisało już swój ślad we Wrocławiu, tworząc planu Mostów Pomorskich. Władze miasta chcą, aby remont zakończył się przed 2030 rokiem, czyli przed 120. rocznicą wybudowania tej historycznej budowli.