Kolorowe hulajnogi we Wrocławiu? To dzieło studentów ASP

2024-04-20 15:58:18(ost. akt: 2024-04-20 16:02:31)
Lime ma obecnie w ofercie 2000 hulajnóg we Wrocławiu

Lime ma obecnie w ofercie 2000 hulajnóg we Wrocławiu

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Lubisz korzystać z miejskich hulajnóg? Studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu stworzyli we współpracy z przewoźnikiem Lime ręcznie malowane pojazdy. Trzeba przyznać, aż chce się jeździć!

Kolorowy pomysł studentów ASP


Hulajnogi elektryczne to coraz popularniejszy środek transportu. Ludzie wybierają te pojazdy, aby szybciej przejechać z miejsca na miejsce, unikając zbędnych korków. Najbardziej znanymi dystrybutorami hulajnóg elektrycznych w Polsce jest Lime, Bolt i Tier. Ten pierwszy, we współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wypuścił specjalną edycję pojazdów, która nie tylko cieszy oko, ale także piękne się komponuje w urbanistyczny krajobraz.

Hulajnogi pojawią się na ulicach Wrocławia jeszcze w kwietniu br. Studentom z ASP udostępniliśmy 30 sztuk. Jednak od 2018 roku we Wrocławiu naszych hulajnóg jest już 2,5 tysiąca. Mamy w planach w przyszłości podejmować kolejne takie projekty, bo efekt przerósł nasze oczekiwania” – mówi Damian Kupczak z firmy Lime Polska.

Ręcznie zdobione hulajnogi powstały w ramach projektu artystycznego „Hulaj ART: Sztuka na kółkach”. Co ciekawe, wzory wykorzystywane przy ozdabianiu pojazdów to w pełni autonomiczny projekt uczniów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Gdy tylko usłyszeli o takiej możliwości, od razu puścili wodze fantazji i tworzyli rozmaite projekty.

Najbardziej powszechnym stylem jaki został przez nas użyty do ozdobienia tych hulajnóg jest Doodle Art. Potocznie można to nazwać jako połączenie prostych form graficznych, które kojarzą się z obrazkami dla dzieci czy rysunkami w zeszytach. Zależało nam na oddaniu w projekcie naszej duszy artystycznej” - mówi Jagoda Zabłocka, studentka Akademii Sztuk Pięknych.

Trzy projekty zostały szczególnie uwzględnione, jako najbardziej nietuzinkowe. Specjalne wyróżnienia dostali: Rozalia Sobek (studentka grafiki), Radosław Łobos (student grafiki) i dr Piotr Kuczkowski (prodziekan wydziału architektury wnętrz, wzornictwa i scenografii).

Lubię neonowe kolory. Wzór wygląda jak z mojego szkicownika. Trochę improwizowałam i bawiłam się przy tym świetnie. Ciekawy projekt, bo nigdy nie malowałam na takiej powierzchni” – przyznaje Rozalia Sobek.

Głównym celem akcji było to, aby każdy przechodzień zwrócił uwagę na malowane przez studentów pojazdy. Uczniowie szukali więc inspiracji w różnych przestrzeniach, także w sztuce ulicznej. Wykonywanie projektów miało jeszcze bardziej zachęcić ich do samorozwoju, a także pokazać, że sztuka jest wielopłaszczyznowa i nie ogranicza się tylko do konkretnych, skodyfikowanych dziedzin.

Wielu studentów nie miało pojęcia jak podejść do projektu od strony technicznej. To była miła odskocznia dla nich od codziennego klasycznego malowania. Musieliśmy zetrzeć oryginalne lakierowanie, zmatowić, aby farba lepiej się trzymała. Następnie nałożyliśmy podkład, czyli malowaliśmy hulajnogi farbami w spreju i na takiej powierzchni można było już malować markerami akrylowymi ostateczny wzór” - dodaje dr Piotr Saul, wykładowca ASP i opiekun projektu.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną ma wiele zalet, m.in. poprawia kondycję fizyczną, zmniejsza emisję spalin, jest ekologiczne, wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy, a także pozwala unikać korków. Należy jednak zawsze pamiętać o zasadach bezpiecznej jazdy oraz pod żadnym pozorem nie wchodzić na hulajnogę po alkoholu.

Firma Lime zaczęła swoją działalność we Wrocławiu w 2018 roku. Obecnie w ofercie ma blisko 2000 hulajnóg elektrycznych w stolicy Dolnego Śląska.