Przybyło nam we Wrocławiu osób z tytułem doktora nauk medycznych

2024-04-20 13:23:32(ost. akt: 2024-04-20 13:39:59)
Od piątku we Wrocławiu jest o 71 doktorów wiecej.

Od piątku we Wrocławiu jest o 71 doktorów wiecej.

Autor zdjęcia: Uniwersytet Medyczny

W piątek, 19 kwietnia, w auli Uniwersytetu Medycznego, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów doktorskich. W gronie doktorów nauk medycznych przybyło aż 71 nowych osób, co jest powodem do dumy dla całej społeczności akademickiej Wrocławia.
Rektor Uniwersytetu, prof. Piotr Ponikowski, wyraził swoją dumę z młodych doktorów, którzy są przyszłością uczelni oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

- Jesteście absolwentami naszej Alma Mater i zawsze o niej dobrze mówili, bo właśnie tu rozpoczęła się Wasza droga naukowa. Bądźcie z niej dumni, tak jak my jesteśmy i będziemy dumni z Was - powiedział, dodając, że UMW jest najlepszą medyczną polską szkołą wyższą, która rozpoczęła właśnie starania o uzyskanie statusu uczelni badawczej.

Prof. Ponikowski podkreślił, że nauka wymaga nie tylko wyrzeczeń i poświęceń, ale także łamania paradygmatów. Cytując laureatkę Nagrody Nobla, Olgę Tokarczyk, powiedział: “Światopogląd badacza wpływa na wyniki badania. W gruncie rzeczy udowadnia się to, w co się wierzy. Badacz porusza się w świecie, który zna”.

Zachęcił młodych doktorów do odwagi, łamania przyjętych sposobów postrzegania świata oraz standardowego podejścia do nauki, bo tylko w ten sposób mogą odnieść sukces.

Przed wręczeniem dyplomów, doktorzy złożyli uroczyste przyrzeczenie. Jako pierwsi cenne dokumenty odebrali uczestnicy projektu “ProHum – Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska - planowanie badań eksperymentalnych, tworzenie i optymalizacja zwierzęcych modeli doświadczalnych z umiejętnościami transferowania ich do badań klinicznych w medycynie człowieka”, realizowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Dr Ewelina Frejlich, przemawiając w imieniu osób, które otrzymały stopnie doktorów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, podkreśliła, że ten ważny dzień jest ukoronowaniem wieloletniej pracy. - Był to czas radości, kiedy skrupulatnie zbierane dane wskazywały że mamy rację, ale i chwile zwątpienia w sens badań, kiedy wynik obalał nasze tezy i mieliśmy ochotę porzucić temat - powiedziała.

Kończąc uroczystość, prof. Piotr Ponikowski ponownie sięgnął po cytat Olgi Tokarczuk, która powiedziała, że rzeczywistość jest tylko mapą możliwości. - Wasze możliwości są, jak widać, nieograniczone - podsumował.

To jednak nie koniec wysypu nowych doktorów we Wrocławiu. W poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 11.00 rozpocznie się druga tura promocji doktorskich. Dyplomy odbiorą przedstawiciele nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu.