W. Kosiniak-Kamysz: spotkanie ministrów obrony Trójkąta Weimarskiego odbędzie się we Wrocławiu

2024-04-19 15:15:51(ost. akt: 2024-04-19 15:20:42)

Autor zdjęcia: facebook

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że spotkanie ministrów obrony narodowej Trójkąta Weimarskiego odbędzie się we Wrocławiu. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał natomiast, że zorganizuje szczyt szefów parlamentów państw bałtyckich, Ukrainy i Polski w Białymstoku
Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia wzięli udział w czwartkowej konwencji wyborczej Izabeli Bodnar, kandydatki na prezydentkę Wrocławia. Podczas wspólnego wystąpienia liderzy Trzeciej Drogi mówili m.in. o kwestiach bezpieczeństwa. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zdradził, że zaprosił do Wrocławia swoich "odpowiedników z Francji, Niemiec na Trójkąt Weimarski".

Już za kilka tygodni tu, we Wrocławiu, odnawiamy porozumienie pomiędzy Polską, Francją i Niemcami. Pierwse od wielu, wielu lat spotkanie ministrów obrony. Wybrałem miejsce nieprzypadkowo. Wybrałem miejsce, które jest otwarte, które przyciąga, które daje siłę i moc, która jest dziś bardzo potrzebna Europie i nam wszystkim. Do obrony naszych wartości, do obrony naszej cywilizacji, do obrony naszej przyszłości - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia również podzielił się swoją inicjatywą, aby "po raz pierwszy szczyt szefów parlamentów państw bałtyckich, Ukrainy i Polski zorganizować w Białymstoku".

Nie w Warszawie, tylko w Białymstoku. Tam, gdzie jesteśmy blisko granicy, gdzie te problemy rzeczywiście mają bardzo realny wymiar. To właśnie jest też ta zmiana, którą wprowadzamy. Będziemy chcieli częściej do Wrocławia, do Białegostoku, do Poznania, do Gdańska, do Krakowa, do Kalisza przywozić ludzi ze świata po to, żeby pokazać, że dziś wszyscy jesteśmy Unią Europejską. Że dziś wszyscy jesteśmy, wszyscy co do jednego, a nie tylko politycy warszawscy, zaangażowani w to wielkie dzieło, które pozwolono nam prowadzić - powiedział Szymon Hołownia.

Podczas wystąpienia obaj liderzy zapowiedzieli również m.in. wspólny start Polski 2050 i PSL-u w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Źródło: PAP