KGHM w czołówce rankingu produkcji i wydobycia srebra

2024-04-17 19:21:34(ost. akt: 2024-04-17 19:50:40)

Autor zdjęcia: kghm.com

KGHM zajął zajmuje pierwsze miejsce w kategorii największych kopalń srebra świata, ujętych w rankingu World Silver Survey - poinformował w środę KGHM. Według rankingu spółka jest drugim największym producentem tego kruszcu
Ranking World Silver Survey 2024 został zaprezentowany w środę, 17 kwietnia, w Nowym Jorku. Został przygotowany przez analityków z Silver Institute - stowarzyszenia zrzeszającego producentów srebra z całego świata. Z najnowszego rankingu wynika, że KGHM jest jednym z liderów w wydobyciu i produkcji srebra. Firma utrzymała pierwsze miejsce w kategorii największych kopalń srebra świata i drugie miejsce w kategorii producentów. Każdego roku KGHM Polska Miedź produkuje ok. 1200 ton srebra.

Od lat należymy do największych i najbardziej znaczących producentów srebra w branży. Nasza mocna pozycja na globalnym rynku nie wynika tylko z wielkości produkcji, srebro sygnowane znakiem KGHM wyróżnia jakość doceniana przez klientów na całym świecie. Takie znakomite rezultaty to wynik świetnej pracy załogi – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Andrzej Szydło.

Spółka podkreśliła, że srebro jest rzadko spotykane w czystej postaci. Zwykle występuje wraz z rudami miedzi, ołowiu, cynku i złota. Za produkcję srebra w KGHM odpowiada Huta Miedzi Głogów. Od 1993 działa tam Wydział Metali Szlachetnych.

Powstał specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. +czarnym błocie+, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu - przekazano w komunikacie spółki.

Wydobywane przez KGHM srebro trafia do różnych odbiorców. Surowiec w formie granulatu jest wykorzystywany w przemyśle, m.in. do produkcji różnego rodzaju stopów. Sięgają po niego także przedstawiciele branży jubilerskiej. Srebro w formie gąsek jest z kolei pożądane przez instytucje finansowe - zaznaczono.

Srebro, ze względu na unikalne właściwości fizyczne, wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Ogółem przemysł zużywa ok. 40 proc. światowej produkcji srebra. Jest to również ceniony kruszec inwestycyjny - przekazano w komunikacie.

KGHM zauważyła, że srebro wykorzystywane jest od starożytności ze względu na łatwość obróbki wykorzystywano je do wyrobu biżuterii i produkcji pieniądza. Obecnie ze względu na przewodność elektryczną i cieplną używa się go m.in. do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Właściwości bakteriobójcze sprzyjają z kolei zastosowaniu w medycynie, np. przy wyrobie narzędzi chirurgicznych. Źródło: PAP