Przebiegłe metody oszustów. Posłuchaj jak podając się za prokuratora...

2024-04-16 16:30:35(ost. akt: 2024-04-16 17:10:32)

Autor zdjęcia: KPP Lubin

Na telefon 57-letniego mieszkańca zadzwonił oszust podający się za prokuratora, informując o rozpracowywaniu szajki pracowników bankowych, którzy okradają konta klientów. Publikujemy fragment rozmowy z fałszywym prokuratorem. Posłuchaj i nie daj się nabrać.
Wielokrotnie ostrzegaliśmy już przed oszustami, którzy pod różną legendą dzwonią do swoich potencjalnych ofiar nabierając ich na konieczność przekazania lub przelania z konta oszczędności. Kolejny raz możemy jednak pokazać, jak to wygląda w praktyce.

Na telefon mieszkańca Lubina zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku, informując że przy udziale prokuratora rozpracowują szajkę nieuczciwych bankowców, którzy zaciągają kredyty na swoich klientów - informuje asp. szt. Krzysztof Pawlik, zastępca Oficera Prasowego KPP w Lubinie. - Namówił rozmówcę do udania się do placówki bankowej i zaciągnięcia pożyczki w kwocie 40 tysięcy złotych, które razem z oszczędnościami z konta należy wpłacić blikami do wpłatomatu. W ten sposób wprowadzony w błąd lubinianin utracił 47 tysięcy złotych.

Na drugi dzień na jego telefon ponownie zadzwonił oszust mówiący charakterystycznym akcentem, przedstawiając się za się „prokuratora”, namawiając do zaciągnięcia pozostałej dostępnej z oferty banku pożyczki w celu „wyzerowania zdolności kredytowej”.

Lubinian nagrał rozmowę i tym razem nie dał się oszukać składając zawiadomienie w tej sprawie na lubińskiej komendzie. Jak słychać na nagraniu, oszust tak prowadzi rozmowę, żeby osoba udała się do banku w celu zawarcia nowego kredytu. Fragment rozmowy publikujemy ku przestrodze.

Co możemy zrobić aby uchronić się przed tego typu procederem?
W podobnej sytuacji natychmiast rozłączmy się i osobiście skontaktujmy się ze swoim bankiem najlepiej osobiście. Weryfikujmy samodzielnie informacje otrzymane w słuchawce lub udajmy się do najbliższej jednostki policji informując o swoich podejrzeniach.

NAGRANIE TUTAJ:
skopiuj link i uruchom w przeglądarce
https://m.wm.pl/2024/04/425-235980-1133600.mp3