Samorząd województwa wspiera firmy z branży kosmicznej
2025-07-17 15:04:42(ost. akt: 2025-07-17 15:07:41)
Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz ocenił w czwartek, że region jest liderem branży technologii kosmicznych w Polsce. Dodał, że samorząd województwa stara się wspierać przedsięwzięcia dolnośląskich innowacyjnych firm z tej branży.
Jedną z takich firm jest spółka Scanway powstała 10 lat temu. W początkowej fazie był to startup, wpierany przez samorządową Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz spółkę należącą do samorządu województwa dolnośląskiego – Dolnośląski Fundusz Rozwoju.
Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że Scanway uczestniczy w globalnym procesie opracowania, produkcji i wyposażania urządzeń niezbędnych do eksploracji kosmosu.
— Nasz region, jeśli chodzi o tę branżę, jest liderem w Polsce — mówił marszałek wskazując, że to zasługa m.in. dolnośląskich uczelni, których absolwenci zajmują się rozwojem najnowszych technologii.
Gancarz podkreśli, że samorząd województwa stara się wspierać przedsięwzięcia innowacyjnych firm z regionu. Wymienił w tym kontekście realizowany od kilku lat przez samorząd projekt "Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza", który umożliwia dolnośląskim firmom udział w branżowych targach organizowanych w różnych częściach świata.
Prezes zarządu Scanway Jędrzej Kowalewski podkreślił, że eksploracja kosmosu zawsze służyła rozwojowi technologii.
— W efekcie mamy dziś smartfony, w których jest mnóstwo technologii kosmicznych; technologii cyfrowych związanych z aparatami fotograficznymi, one zostały wynalezione po to, aby móc robić lepsze zdjęcia odległych planet, odległych światów — mówił Kowalewski.
Wskazał też na technologię bezprzewodowej łączności, która – jak podkreślił – została opracowana, aby umożliwić połączenie z sondami kosmicznymi. Wymienił w tym kontekście również technologię lekkich kompozytów.
— Kosmos to było zawsze ryzyko, ale mądre do podjęcia ryzyko, które na końcu zawsze się opłacało — wskazał.
Dodał, że takie ryzyko podjęły instytucje samorządowe – dolnośląskie i wrocławskie – wspierając na początku firmę Scanway.
— Dziś jesteśmy spółką, która wygrywa w przetargach i dostarcza technologie globalnie, walcząc z konkurencją światową — podkreślił prezes.
Scanway w najbliższym czasie wyśle amerykańskiej firmie Intuitive Machines stworzony we Wrocławiu teleskop, który w przyszłym roku zostanie umieszczony na orbicie Księżyca.
— Ten teleskop zostanie umieszczony w pojeździe kosmicznym, który zostanie wysłany na orbitę Księżyca. Dzięki naszemu urządzeniu będzie można szukać na Księżycu konkretnych złóż zasobów naturalnych — powiedział Mikołaj Podgórski z firmy Scanway.
Dodał, że kolejnym rozdziałem w eksploracji kosmosu będzie powrót człowieka na Księżyc.
— Będą tam budowane bazy kosmiczne. Nasze urządzenie będzie fotografowało z orbity powierzchnię Księżyca w poszukiwaniu złóż ilmenitu. To minerał zwierający tlen, żelazo oraz tytan, składniki bardzo potrzebne do budowy ludzkiej obecności na Księżycu — mówił.
Podgórski poinformował, że Scanway na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej opracowuje też system do przetwarzania zdjęć zrobionych przez teleskop fotografujący Księżyc.
— Nie tylko zatem będziemy rozbić te zdjęcia, ale też tworzymy narzędzia do ich analizy. Dzięki temu będzie można wskazań konkretnie, że w danym rejonie występują złoża ilmenitu — wyjaśnił.
Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Magdalena Okulowska podkreśliła, że firma Scanway „wychowała się” we Wrocławskim Parku Technologicznym. – Branża kosmiczna na Dolnym Śląsku jest bardzo silna, a Scanway jest na to dowodem – powiedziała Okulowska. Dodała, że sektor technologicznych rozwiązań opierających się na przełomowych odkryciach naukowych wymaga stabilnego i długoterminowego finansowania. – A to jest obciążone ryzykiem, ale chcemy opracowywać narzędzia finansowania, które to ryzyko pozwolą podjąć – zadeklarowała prezes.
(PAP) / red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez