Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu z kolejnym sukcesem. " Najwyższa pozycja w historii Polski"

2025-07-01 12:45:31(ost. akt: 2025-07-01 12:48:31)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: UMW

Czasopismo stomatologiczno-medyczne "Dental and Medical Problems" (DMP), którego wydawcą jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, zdobyło najwyższą pozycję w historii polskich czasopism medycznych wydawanych przez uczelnie wyższe w kraju - poinformowała wrocławska uczelnia.
Czasopismo to uzyskało Impact Factor (IF) 3,9 oraz 18. miejsce na 162 czasopisma (Q1) na świecie w kategorii Dentistry, Oral Surgery & Medicine w najnowszym zestawieniu Journal Citation Reports 2025 - prestiżowym międzynarodowym rankingu czasopism naukowych.

„To najwyższa pozycja w historii polskich czasopism medycznych wydawanych przez uczelnie wyższe w kraju” - poinformowała wrocławska uczelnia medyczna.

Impact Factor (IF) jest wskaźnikiem bibliometrycznym, określającym wpływ czasopisma na środowisko naukowe na podstawie liczby cytowań. IF obliczany jest przez niezależną firmę Claritave, która raz w roku publikuje raporty z aktualnymi danymi. W odniesieniu do poprzedniego rankingu "Dental and Medical Problems" zanotował rekordowy wzrost tego wskaźnika - z 2,7 do 3,9.

„Jeszcze nigdy w historii żadna uczelnia wyższa w Polsce nie wydawała tak wysoko sklasyfikowanego w swoich kategoriach i posiadającego tak wysokie wskaźniki bibliometryczne naukowego czasopisma medycznego. To ogromny sukces i potwierdzenie silnej pozycji naszego czasopisma w międzynarodowym środowisku naukowym” - powiedział cytowany w komunikacie uczelni redaktor naczelny DMP prof. Mieszko Więckiewicz.

Periodyk, publikowany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, znajduje się w czołówce w dwóch kategoriach, w których jest klasyfikowany. W kategorii Dentistry, Oral Surgery & Medicine zajmuje 18 miejsce na 162 czasopisma (a to oznacza, że jest 18. najlepszym naukowym czasopismem stomatologicznym na świecie), a w Medicine, General & Internal - 46 na 332. W obu tych kategoriach DMP notowany jest w kwartylu Q1, czyli wśród 25 proc. najlepszych czasopism w swojej dziedzinie.

„Znacząco wzrósł także wskaźnik Journal Citation Indicator (JCI), który wynosi aktualnie 1,36. Należy podkreślić, że w międzynarodowej bazie Scopus czasopismo jest również w kwartylu Q1 w dwóch kategoriach. Warto dodać, że +Dental and Medical Problems+ jest stosunkowo młodym graczem na najbardziej prestiżowym międzynarodowym naukowym rynku wydawniczym – po raz pierwszy otrzymał IF w 2023 roku” - napisano w komunikacie uczelni.

Redaktor naczelny podkreślił, że sukces czasopisma to efekt pracy całego zespołu, który poza nim tworzy zastępca redaktora naczelnego dr hab. Helena Martynowicz, prof. UMW, redaktorki anglojęzyczne Joanna Gudarowska i Jolanta Prazeres oraz odpowiedzialny za skład Adam Barg, a także cała rada naukowa i redaktorzy sekcyjni.

„Przełomowym dla rozwoju DMP była modyfikacja jego profilu: ze stomatologicznego z dodatkiem medycznego na mocno interdyscyplinarny stomatologiczno-medyczny. (…) Nasz przepis na sukces to umiędzynarodowienie czasopisma i nieustanna dbałość o jakość” - powiedział prof. Więckiewicz, który objął stanowisko redaktora naczelnego w październiku 2020 r.

Dodał, że jedną z ważniejszych decyzji była zmiana rady naukowej, która obecnie składa się w około 80 proc. z badaczy o uznanym międzynarodowym dorobku naukowym. Redaktorzy wprowadzili ponadto obowiązkowe dla autorów restrykcyjne międzynarodowe standardy raportowania badań. Przykładają także wagę do standardów etycznych wydawnictwa – uczciwość redakcyjna jest jednym z kryteriów oceny przy przyznawaniu IF.

„O jakości artykułów decyduje nie tylko nazwisko autora, ale także tematyka. Najlepiej cytowane są prace interdyscyplinarne, co się doskonale sprawdza w przypadku linii redakcyjnej DMP. Wśród ubiegłorocznych tekstów, publikowanych w czasopiśmie, najwyższe cytowania osiągnęły artykuły na temat bruksizmu i obturacyjnego bezdechu sennego. To dowód na to, jak ważne w naukach medycznych jest szerokie spojrzenie i wykraczanie poza granice wąskich dziedzin” - napisano w komunikacie.
PAP/red.