„Ordery kontrkultury” – wystawa mniej znanego obszaru twórczości Geta Stankiewicza

2025-05-15 08:54:21(ost. akt: 2025-05-15 08:58:11)

Autor zdjęcia: Wrocław.pl / autor: Tomasz Hołod

Ponad 260 przypinek i 57 plakatów składa się na otwartą we Wrocławiu wystawę „Ordery kontrkultury”, która prezentuje mniej znane obszary twórczości grafika Eugeniusza Geta Stankiewicza. Ekspozycję przygotowano z okazji 83. urodzin wrocławskiego artysty.
Plansze, na których prezentowane są przypinki i plakaty autorstwa Geta-Stankiewicza ustawiono w północnej pierzei wrocławskiego rynku. Z kolei katalog „Ordery kontrkultury”, zawierający wybór przypinek oraz teksty znawców pracy Geta, dostępny jest w Domku Miedziorytnika. Znajduje się on w kamieniczce przy wrocławskim Rynku. Get-Stankiewicz dożywotnio go dzierżawił od miasta za symboliczną złotówkę (artysta zmarł w 2011 r.). Było to miejsce, w którym tworzył i żył. Tam też dziś organizowane są wystawy jego twórczości oraz warsztaty dla wrocławskich artystów i gości z zagranicy.

Plenerowa ekspozycja przedstawia zbiór 261 przypinek i 57 plakatów, rozmieszczonych na czterdziestu planszach. Twórcy wystawy wskazują, że Get tworzył przypinki, niewielkie znaki graficzne, przez dekady. Często były one szkicem lub zalążkiem późniejszych, większych prac. Przypinki są też swoistą formą dokumentacji życia artystycznego i społecznego Wrocławia na przestrzeni wielu lat.

— Get był artystą kompletnym i niepokornym. W jego twórczości zawarte są idee, które budują wizerunek Wrocławia jako miasta wolnej myśli i niezależnej kultury — podkreśla Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta.

Marek Stanielewicz, kustosz Domku Miedziorytnika i autor koncepcji katalogu, podkreślił z kolei, że „przypinki to kontrkultura w pigułce”.

— Często wyprzedzały swoje czasy, były lapidarne, dosadne i błyskotliwe. To znakomite świadectwo nie tylko sztuki Geta, ale także ducha Wrocławia tamtych lat — powiedział Stanielewicz.

Dodał, że od lat budowana dokumentacja dorobku artystycznego Geta pokazuje jak bardzo był on zróżnicowany.

— Przypinki to jeden z najbardziej osobistych i niedocenionych wątków — wskazał Stanielewicz.

Eugeniusz Get-Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie przeniósł się do Wrocławia, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zmarł 10 kwietnia 2011 r. we Wrocławiu.

Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci autoportretu.

Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku, tu pozostała jego spuścizna. W 2012 r. Rada Miejska przyznała pośmiertnie Getowi-Stankiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

(PAP)