Od niedzieli pierwsze wydarzenia 10. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius
2025-05-10 13:03:40(ost. akt: 2025-05-10 13:04:49)
Niedzielny pokaz filmu „Całkowite zaćmienie” Agnieszki Holland oraz koncert Poetica Electronica to wydarzenia, które poprzedzą inaugurację rozpoczynającego się we wtorek 10. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.
W tym roku festiwalowi „Silesius” towarzyszy hasło „Gdzie są rymy?”, które – jak podkreślają organizatorzy – w przewrotny sposób nawiązuje do odejścia współczesnej poezji od rozpoznawalnych „klasycznych” form.
W niedzielę w ramach wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu Sielsius odbędzie się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty pokaz specjalny filmu „Całkowite zaćmienie” Agnieszki Holland, obrazu opartego na biografiach francuskich poetów - Arthura Rimbauda i Paula Verlaine’a. Tego dnia zaplanowana też koncert Poetica Electronica, który przygotowali członkowie Koła Artystyczno-Naukowe Nowych Mediów działającego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Będzie to wykonanie ośmiu utworów elektroakustycznych, które wspólnie przygotowali kompozytorzy, śpiewacy i poeci.
Inauguracja festiwalu odbędzie się we wtorek. W tegorocznym programie imprezy znalazło się ponad 30 wydarzeń. To przede wszystkim spotkania autorskie i debaty poświęcone poezji.
Z miłośnikami literatury spotkają się m.in. Ewa Lipska, Urszula Honek i Krzysztof Siwczyk, którzy opowiedzą o swoich książkach prozatorskich. Z kolei Konrad Góra, Ewa Jarocka, Maria Kwiecień, Małgorzata Lebda, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Zu Witkowska czy Aga Zano zaprezentują swoje nowe publikacje poetyckie. Podczas festiwalu premierę będzie miał tom „Wiersze”, zbiór twórczość poetyckiej Stanisława Barańczaka wydany w serii Biblioteka Narodowa.
Do Wrocławia przyjadą również poeci zza granicy. „Szwedzka poetka Marit Kapla, białoruski poeta Andrej Chadanowicz i poetka Taciana Niadbaj opowiedzą o tworzeniu na przymusowej emigracji” – podkreśliła Aleksandra Konopko z biura prasowego Wrocławskiego Domu Literatury (organizator festiwalu Silesius).
Pojawią się też publikacje prezentujące twórczość czeskiego surrealisty Jindřicha Štyrský’ego („Wiersze i sny”), kanadyjskiej poetki i eseistki Anne Carson „Dekreacja” oraz pierwszy polski wybór poezji palestyńskiego klasyka Mahmuda Darwisza – dodała Konopko.
W programie festiwalu znalazły się również debaty poświęcone pisaniu poezji oraz pozycji poety w Polsce.
— Podczas tegorocznej edycji będzie też sporo okazji, by doświadczyć poezji w inny sposób. Po raz drugi organizatorzy zapraszają na czytanie sensoryczne, podczas którego słuchacze zakładają opaski na oczy i skupiają się wyłącznie na dźwięku — zwróciła uwagę Konopko.
Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius zakończy się 18 maja.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez