Samorządowe dofinansowanie produkcji filmowych z rekordowym budżetem

2025-05-09 08:38:15(ost. akt: 2025-05-09 08:43:29)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Freepik

2,3 mln zł wynosi w tym roku budżet, z którego samorząd województwa dolnośląskiego oraz Miasto Wrocław dofinansowuje produkcje filmowe kręcone w regonie lub przez twórców z Dolnego Śląska.
Dolnośląski i Wrocławski Konkurs Filmowy adresowany jest do twórców realizujących filmy fabularne, dokumentalne i animowane na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. W tym roku budżet tego konkursu jest rekordowy i wynosi 2,3 mln zł.

Jarosława Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego, przypomniał, że już w ubiegłym roku samorząd województwa zwiększył pulę środków w tym konkursie z 500 tys. do miliona złotych.

— Druga, równie dobra informacja jest taka, że do funduszu dołożyło się miasto Wrocław, co pozwala nam dzisiaj dysponować kwotą ponad dwóch milionów złotych i to jest prawdopodobnie jeden z największych funduszy wojewódzkich na terenie naszego kraju — powiedział.

Rabczenko zwrócił uwagę, że produkcje filmowe to nie tylko kultura i rozrywka, ale również prestiżowy i lukratywny biznes.

— Produkcje filmowe dają zatrudnienie nie tylko w sferze artystycznej, kreacyjnej, aktorom, reżyserom, ale są też dużym zastrzykiem kapitału dla lokalnej gospodarki. To są hotele, to są miejsca, w których te filmy są kręcone — ocenił Rabczenko.

Wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska podkreśliła, że Miasto Wrocław powróciło do współfinansowania funduszu filmowego przekazując na ten cel w tym roku milion złotych. Wiceprezydent zwróciła uwagę, że stolica Dolnego Śląska jest „miastem filmowym”.

— Powstało tu wiele filmów, w których plenery wrocławskie służyły za scenerię innych miast — podkreśliła Granowska.

Operatorem funduszu filmowego jest Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF). Dyrektorka tej instytucji Magdalena Klich-Kozłowska poinformował, że nabór wniosków w tegorocznej edycji konkursu rozpoczął się w czwartek, a zakończy 9 czerwca.

Aby otrzymać dofinansowanie do produkcji filmowej z tego funduszu należy spełnić podstawowe kryterium.

— Film musi być tematycznie powiązany z naszym regionem, albo poprzez miejsce lokacji, albo poprzez twórców i podmioty z regionu, które będą pracowały nad tym filmem — wskazała dyrektor DCF-u.

Klich-Kozłowska przypomniała, że do tej pory z funduszy dofinasowanie otrzymało ponad 90 filmów, w tym m.in. nominowany do Oskara film Magnusa von Horna „Dziewczyna z igłą”.

(PAP)