80 tys. papierowych żurawi na 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej [ZDJĘCIA]

2025-05-08 17:30:06(ost. akt: 2025-05-08 17:32:49)

Autor zdjęcia: PAP/Maciej Kulczyński

80. tys. żurawi z papieru układają w czwartek w mozaikę wrocławscy uczniowie na pl. Wolności. To happening senbazuru – 80 tys. żurawi dla Pokoju, który zorganizowano w stolicy Dolnego Śląska z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Senbazuru to tradycyjna japońska praktyka składania tysiąca papierowych żurawi jako wyrazu nadziei, wytrwałości i modlitwy o spełnienie marzenia, często w kontekście zdrowia, pokoju lub długowieczności – wskazał Andrzej Pacześniak rzecznik wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Pomysłodawcy wrocławskiego happeningu zwracają też uwagę na historię Sadako Sasaki, dziewczynki, która po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie wierzyła, że złożenie tysiąca żurawi może przynieść jej zdrowie i pokój na świecie. „Jej historia stała się inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie, a żuraw origami stał się międzynarodowym znakiem dążenia do pokoju i globalnej współpracy” – podkreślono.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Mozaikę z 80 tys. papierowych żurawie układają na pl. Wolności uczniowie wrocławskich szkół. Projekt mozaik powstał na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a żurawie zrobiono z papieru makulaturowego.

80 000 Żurawi dla Pokoju to happening Centrum Historii Zajezdnia i Fundacji Zarzewie, współorganizowany z Wydziałem Promocji Miasta i Turystyki i Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Przedsięwzięcie odbywa się w ramach ustanowionego w ramach Roku Pojednania ustanowionego przez Radę Miejską Wrocławia. To inicjatyw skupiająca wydarzenia związane z obchodami w 2025 r. trzech rocznic: 80-lecie zakończenia II wojny światowej i włączenia Wrocławia do Polski, 60-lecie orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz 45-lecie powstania „Solidarności”.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

(PAP)