Osiecka została patronką ronda na Wojszycach, Abakanowicz skweru na Dąbiu. Kto jeszcze?
2025-05-06 10:33:07(ost. akt: 2025-05-06 10:34:00)
Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów do wielu przebojów, została patronką ronda na Wojszycach. Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej przyjęto serię uchwał o nowych patronach miejsc we Wrocławiu.
Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów do setek piosenek, reżyserka, scenarzystka, została patronką ronda na Wojszycach, które łączy ulice Asfaltową i Witolda Lutosławskiego.
Osiecka to autorka tekstów do wielu przebojów: „Małgośki”, „Sing Sing”, „Uciekaj moje serce”, „Nie żałuję”, „Niech żyje bal”, „Gdzie ta muzyczka”. Artystka regularnie odwiedzała Wrocław, choćby przy okazji Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
W latach 80. napisała – wspólnie z Zygmuntem Koniecznym, piosenki do spektaklu „Sztukmistrz z Lublina”, który był wystawiany w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Od wielu lat Osiecka jest patronką XVII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tęczowej.
Rzeźbiarka, uczony, lekarz żołnierz
Radni miejscy patronami wrocławskich ulic i skwerów oraz parków ogłosili również:
Radni miejscy patronami wrocławskich ulic i skwerów oraz parków ogłosili również:
Magdalenę Abakanowicz, rzeźbiarkę, jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek współczesnych. Wiele jej prac znajduje się w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego. Imieniem artystki nazwano skwer na osiedlu Dąbie, u zbiegu ulicy Chełmońskiego i aleją Wielkiej Wyspy;
Stefana Inglota, historyka, przez II wojną wykładowcę lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza i pracownika Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a po 1950 roku pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ulica Stefana Inglota leży na Marszowicach, łączy ul. Dawskich i Marty Burbianki;
Andrzeja Klisieckiego, lekarza, fizjologa, po II wojnie wykładowcy na wrocławskich uczelniach. Ulica Klisieckiego łączy ul. Dawskich i Marty Burbianki na Marszowicach;
Roberta Marczewskiego, żołnierza Wojska Polskiego, harcerza. Jako dowódca plutonu w jednostce specjalnej w 2008 r. wyjechał na misję wojskową w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zginął 21 czerwca 2008 r. podczas patrolu w prowincji Paktika w wyniku ataku talibów. Por. Marczewski został patronem parku między ulicami Czajkowskiego, Długosza i aleją Kromera.
UM Wrocław
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez