Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce to 13 mln mkw. Najwięcej transakcji we Wrocławiu

2025-05-05 15:49:58(ost. akt: 2025-05-05 15:53:15)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Freepik

13 mln mkw. wynoszą zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu agencji doradczej Cushman & Wakefield. Wyliczono, że w I kw. br. oddano do użytku tylko 8 tys. mkw. -najmniej od 2005 r.
Autorzy raportu szacują, że w całym 2025 roku rynek powiększy się o ok. 175 tys. mkw., a w 2026 roku o jedyne 100 tys. mkw. Według nich większa skala nowej podaży spodziewana jest dopiero po 2027 r.

Z publikacji wynika, że w ubiegłym kwartale do użytku oddano jedynie dwa projekty biurowe: nową warszawską siedzibę CD Projekt (5,6 tys. mkw.) oraz poznański biurowiec Dymka 188 (2,4 tys. mkw. – Dom Medialny Św. Wojciech). Natomiast popyt ze strony najemców na największych rynkach biurowych w Polsce wyniósł w tym czasie ok. 338 000 mkw., co oznacza przeciętny wzrost o 22 proc. rdr. Np. w stolicy firmy podpisały umowy na łączną powierzchnię ponad 160 tys. mkw., co oznacza wzrost o ok. 16 proc. rdr. Z kolei na rynkach regionalnych sumaryczny popyt był wyższy od tego zanotowanego w Warszawie i wyniósł prawie 177 tys. mkw., co stanowi 27-procentowy wzrost rdr. Największy popyt zanotowano ze strony firm z branży IT oraz sektora usługowego i produkcyjnego.

Z kolei w miastach regionalnych - jak zaznaczyli autorzy - najwięcej transakcji zawarto we Wrocławiu w budynkach Business Garden Wrocław II (8450 mkw.) oraz Business Garden I (6,7 tys. mkw.) oraz w budynku Pegaz (5,7tys. mkw.)

Wyliczono, że wskaźnik pustostanów w Polsce na koniec I kwartału 2025 roku wyniósł 14,1 proc., co stanowi spadek o 0,2 pp. względem IV kwartału 2024 roku oraz 0,4 pp. rdr. Z kolei w stolicy wskaźnik niewynajętej powierzchni spadł o 0,1 pp. względem poprzedniego kwartału i wyniósł 10,5 proc. Niższa dostępność powierzchni biurowej dotyczyła Katowic i Krakowa. Z kolei wzrost pustostanów o ponad 1 pp. zanotował Poznań i Wrocław.

— Wskaźnik niewynajęcia dla miast regionalnych pozostaje podwyższony i wynosi średnio 17,5 proc. Należy jednak podkreślić, że na wszystkich rynkach biurowych objętych analizą dostępna powierzchnia wyniosła 1,84 mln mkw., co oznacza spadek o 2 proc. względem pierwszego kwartału ub.r. — stwierdził analityk Cushman & Wakefield Vitalii Arkhypenko.

Jeżeli chodzi o czynsze, to w marcu 2025 roku stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły przeciętnie 24-27 euro za mkw. miesięcznie w centrum oraz 15-18,5 euro za mkw. w lokalizacjach pozacentralnych. Przy czym - jak wskazał Jan Szulborski z Cushman & Wakefield - wzrosty czynszu zaobserwowano przede wszystkim w nowo oddawanych budynkach w strefie centrum.

W miastach regionalnych najlepsze biura w centrum były oferowane średnio za 13-17 euro za mkw. miesięcznie.

— Wyższe koszty budowy, wykończenia powierzchni oraz finansowania inwestycji nadal wywierają znaczący wpływ na kształtowanie polityki czynszowej projektów nowo budowanych. Wysokość czynszu w istniejących biurowcach pozostaje uzależniona od atrakcyjności budynku dla potencjalnych najemców oraz sytuacji na konkretnym rynku — podsumował Szulborski.

Z kolei z opublikowanego również w poniedziałek raportu firmy doradczej w branży nieruchomości komercyjnych CBRE dot. powierzchni biurowych w Warszawie wynika, że w I kwartale 2025 roku do użytku oddany został tylko jeden projekt biurowy; w budowie znajduje się 231,4 tys. mkw. przestrzeni, w tym 57,2 tys. mkw. jest w modernizacji.

— Jeszcze w tym roku oddane zostaną ważne inwestycje, w tym The Bridge oraz Office House, zlokalizowane na Woli, przy czym obydwa budynki są już w znacznym stopniu wynajęte (The Bridge w ok. 50 proc., natomiast Office House w ok. 80 proc.) — wskazała dyrektorka działu badań i analiz rynku w CBRE Katarzyna Gajewska.

Z danych CBRE - - wynika, że największą aktywność na rynku biurowym w I kw. 2025 roku było widać w obszarze City Centre West, a więc w zachodniej części centrum miasta – na bliskiej Woli. Zrealizowana została tam jedna piąta wszystkich transakcji wynajmu biur. Z kolei centrum odpowiadało za 63 proc. aktywności firm.

— Rosnące zainteresowanie biurami w centrum miasta jest związane z ograniczoną aktywnością deweloperów w innych dzielnicach, a także dążeniem do lepszego dostępu do udogodnień i infrastruktury komunikacyjnej. Możemy spodziewać się, że popyt na powierzchnie biurowe najwyższej jakości w centralnych dzielnicach będzie się utrzymywał — powiedziała Gajewska.

Dodała, że odsetek niewynajętych powierzchni biurowych w Warszawie nieznacznie spadł i obecnie wynosi 10,5 proc. Jednakże różnice pomiędzy obszarami centralnymi a niecentralnymi stają się coraz bardziej widoczne. W City Centre West dostępność powierzchni wynosi zaledwie 6 proc., podczas gdy na Służewcu wskaźnik pustostanów sięga 20,4 proc.

Koszty wynajmu najwyższej jakości powierzchni biurowej utrzymują się na stałym poziomie i wynoszą 27 euro za mkw. za miesiąc w ścisłym centrum, ale w niektórych lokalizacjach odnotowywane są nawet wyższe stawki. W obszarze w City Centre West (rondo Daszyńskiego) wynoszą 26,25 euro za mkw. za miesiąc i widoczny jest wyraźny wzrost średnich stawek czynszu.

(PAP)