Rok Pojednania – obchody trzech rocznic

2025-04-28 09:17:08(ost. akt: 2025-04-28 09:24:34)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

80-lecie zakończenia II wojny światowej i włączenia Wrocławia do Polski, 60-lecie orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz 45-lecie powstania „Solidarności” - te trzy rocznice będą obchodzone w ramach Roku Pojednania ustanowionego przez Radę Miejską Wrocławia.
Miejscy radni we wrześniu 2024 r. podjęli uchwałę o ustanowieniu roku 2025 r. Rokiem Pojednania.

Pomysłodawcy Roku Pojednania akcentują wyjątkowe miejsce Wrocławia na mapie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. obchodów Roku Pojednania, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Andrzej Jerie zwrócił uwagę, że stolica Dolnego Śląska to miasto, które "po całkowitej wymianie ludności zostało odbudowane na powojennych zgliszczach w warstwie materialnej, społecznej, naukowej, kulturalnej i duchowej".

Celebrując trzy okrągłe rocznice twórcy programu wrocławskich obchodów chcą przedstawić Wrocław jako miasto "spotkań, dialogu, solidarności i pojednania".

— Z naszego miasta wyszło poruszające orędzie pojednania ze zdaniem "przebaczamy i prosimy o przebaczenie", które do dzisiaj jest inspiracją dla działań mających na celu leczenie traum po międzynarodowych konfliktach. Wokół tej opowieści zbudowaliśmy niezwykle bogaty program wydarzeń rocznicowych, projektów artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i społecznych — powiedział Jerie.

W ramach Roku Pojednania odbędą się wydarzenia kulturalne i naukowe, a także szereg działań społecznych angażujących mieszkańców miasta. Łącznie kilkadziesiąt różnych imprez.

Z okazji 80-lecia zakończenia II wojny światowej i przyłączenia Wrocławia do Polski zaproszono wrocławian do ułożenia na pl. Wolności napisu "Pokój" z 80 tys. zrobionych z papieru żurawi. To wydarzenia zaplanowano na 8 maja. W ramach tej części obchodów odbędzie się również koncert "Modlitwa za siebie – w hołdzie Ofiarom wojen".

Na 45-lecie powstania "Solidarności" przygotowana zostanie wystawa zdjęć ze strajku w 1980 r. w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej.

Z kolei w ramach obchodów rocznicy orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich w Rzymie, Warszawie, Berlinie, Strasburgu, a na końcu we Wrocławiu, będzie pokazywana wystawa "Pojednanie dla Europy".

Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta, podkreślił, że obchody rocznic Roku Pojednania, nie tylko służą odwołaniu się do historii, ale także wyciągnięciu lekcji na przyszłość.

— Współcześnie, w świecie pogłębiających się podziałów, wrocławskie doświadczenia odbudowy – także społecznej – powojennego miasta, ruchu "Solidarności", która w bezkrwawy sposób obaliła w naszym kraju komunizm, a także filozofia listu pojednania przygotowanego przez arcybiskupa Bolesława Kominka, są wymiernym wkładem, którym Wrocław może się podzielić się w przestrzeni ogólnopolskiej i międzynarodowej — powiedział Michalski.

(PAP)