Synoptycy nadal ostrzegają. Burzowe chmury gromadzą się nad Dolnym Śląskiem

2025-04-25 13:15:46(ost. akt: 2025-04-25 13:28:16)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Opady deszczu do 55 mm i burze wystąpią na krańcach Podkarpacia, Małopolski i Śląska – poinformował w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wciąż obowiązują ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami na Dolnym Śląsku.
Instytut wydał też ostrzeżenia hydrologiczne I i II st. w centrum i na południu kraju.

Głównym zagrożeniem będą opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 35 mm do 55 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie niewykluczony grad.

Ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują w woj. podkarpackiego w powiecie przemyskim, bieszczadzkim, leskim, sanockim, brzozowskim, krośnieńskim, strzyżowskim, jasielskim, Krośnie i w Przemyślu.

W woj. małopolskim zagrożony jest powiat gorlicki, nowosądecki, tatrzański, nowotarski, limanowski, myślenicki, suski, wadowicki i Nowy Sącz.

W woj. śląskim alerty obowiązują w powiecie żywieckim, bielskim, cieszyńskim i w Bielsko-Białej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk szacuje się na 80 proc. Ostrzeżenia będą obowiązywały od piątku od godz. 11.00 i potrwają do godz. 23.00.

Do godz. 10.00 obowiązują te same ostrzeżenia na krańcach woj. dolnośląskiego.

Instytut wydał też ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia – gwałtowne wzrosty stanów wody, które oznacza wzrosty poziomu wody lokalnie do strefy wody wysokiej.

— Na mniejszych ciekach wzrosty te mogą być gwałtowne z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego — poinformował IMGW.

Ostrzeżenie dotyczy woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia – wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych – obowiązuje w zlewni Swędrni w woj. wielkopolskim.

Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej. (PAP)