„Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525” – wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu
2025-04-10 14:09:38(ost. akt: 2025-04-10 14:13:18)
Pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu rękopisy, starodruki, mapy i ikonografia z okresu od XIV do XVI w. można od czwartku obejrzeć w gmachu tej instytucji na wystawie „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525”.
Ekspozycję prezentującą unikatowe zbiory wrocławskiej biblioteki przygotowano z okazji przypadających w tym roku rocznic - 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 500-lecia hołdu pruskiego.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. atlas „Geografia Ptolemeusza” z 1482 r., który jest kopią rękopisu z II w. n.e. Prezentowane są strony tego starodruku, na których znajduje się mapa przedstawiająca mniej więcej obszar dzisiejszej Polski.
— To pierwsza mapa dotycząca obszaru Polski, posługiwano się nią od końca II w. do wieku XV — mówiła w czwartek (10 kwietnia) podczas oprowadzania kuratorskiego mgr Magdalena Sztochel z Oddziału Zbiorów Kartograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
Zwiedzający mogą również zobaczyć pochodzący z Wenecji atlas przedstawiający mapy morskie i żeglarskie z 1540 r. czy widok czeskiej Pragi z 1562 r.
— Z 1562 r. pochodzi również plan Wrocławia, który podobnie jak widok Pragi był prezentem dla króla Maksymiliana II Habsburga z okazji jego koronacji na króla Czech — wyjaśniła Sztochel.
Na wystawie pokazywany jest reprint XVI-wiecznego planu Wrocławia, oryginał zaginął podczas II wojny światowej.
Na ekspozycji prezentowane są też śląskie starodruki drukowane w ówczesnym Wrocławiu.
— To starodruki, w których widoczna jest pamięć o Piastach i ich śląskiej linii — wskazała Diana Codogni-Łańcucka z Oddziału Starodruków Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
Jednym z najstarszych zabytków prezentowanych na wystawie jest antyfonarz, czyli księga liturgiczna pochodząca - według różnych datowań - z XIII lub XIV w.
— Księga została wykonana w klasztorze w Lubiążu — powiedział Łukasz Krzyszczuk z Oddziału Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
Na wystawie pokazywane są też m.in. poemat Jana Kochanowskiego „Proporzec albo Hołd Pruski”, wydanie z 1611 r., czy „Historia Polonica” Jana Długosza, wydanie z 1615 r.
Wystawę można zwiedzać do czerwca, ale wyłącznie z opieką kuratorską kustoszy Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez