Do Ossolineum przekazano dokumenty z wrocławskich osiedli

2025-04-05 09:26:52(ost. akt: 2025-04-05 09:30:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/M. Kulczyński

Biuletyny, plakaty, pocztówki, materiały pokonferencyjne i okolicznościowe gazety to część materiałów powstałych w ciągu 30 lat na wrocławskich osiedlach, które w piątek przekazano do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Dokumentacja przekazana do Ossolineum stanowi swoisty zapis życia codziennego mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Powstałe na wrocławskich osiedlach dokumenty - biuletyny, plakaty, pocztówki, materiały pokonferencyjne i okolicznościowe gazety - do tej pory były gromadzone we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS), w Biurze Współpracy z Osiedlami.

Dorota Feliks, dyrektor WCRS, podkreśliła, że dokumentacja działalności wrocławskich osiedli po latach z pewnością będzie z uwagą studiowana, ponieważ jest świadectwem codziennego życia mieszkańców w lokalnych społecznościach.

— Te materiały to absolutne bogactwo, również w wymiarze graficznym — mówiła Feliks.

Dodała, że zdeponowanie tych materiałów w Ossolineum to również uznanie dla „codziennej, mrówczej, ciężkiej pracy rad osiedli”.

Dyrektor Ossolineum dr Łukasz Kamiński podkreślił, że Wrocław od lat wpiera Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

— To dzięki miastu Wrocław w naszych zbiorach pozostał rękopis "Pana Tadeusza" i to miasto przekazało kamienicę, w której dziś znajduje się Muzeum Pana Tadeusza. Od wielu lat nasz dział Dokumentów Życia Społecznego współpracuje z miastem, tworząc Gabinet Kultury Współczesnej Wrocławia, którzy na bieżąco, przez blisko 20 lat, dokumentuje życie kulturalne Wrocławia — mówił Kamiński.

Dodał, że materiały z wrocławskich osiedli przekazane przez WCRS również trafią do Działu Życia Społecznego.

— One pokazują właśnie to życie Wrocławia, które dzieje się na poziomie osiedli — mówił dyrektor, podkreślając, że po opracowaniu materiały zostaną udostępnione zwiedzającym.

(PAP)