Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozpoczyna program Młoda Nauka

2025-04-03 13:10:30(ost. akt: 2025-04-03 13:13:07)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/Maciej Kulczyński

Młoda Nauka to nazwa nowego programu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ma wspierać badania naukowe młodych lekarzy, pracowników uczelni. Nie chodzi tylko o studia doktorskie, ale przede wszystkim rozwój badań klinicznych. To element nowej strategii uczelni - podano w komunikacie.
Uczelnia poinformowała w czwartek, że opracowania szczegółów programu Młoda Nauka podjęła się prof. Julita Kulbacka, kierownik Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Wydziału Farmaceutycznego UMW. Kulbacka przez wiele lat opiekowała się jednym z najaktywniejszych kół naukowych na uczelni: SKN Biologii Komórki Nowotworowej. Towarzyszy jej lek. Wojciech Szlasa, obecny współpracownik, a wcześniej przewodniczący wspomnianego koła i laureat wielu nagród za studencką działalność naukową.

Cytowany w komunikacie rektor prof. Piotr Ponikowski ocenił, że obserwowany jest kryzys wśród początkujących badaczy, stąd pomysł, aby ich wesprzeć i stworzyć im optymalne warunki, dzięki którym zechcą po studiach zostać na uczelni i rozwijać się naukowo oraz klinicznie.

— Program ma też przynieść dużo większą zmianę, zmianę kultury organizacyjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako miejsca, które sprzyja realizowaniu dobrej jakości nauki. Miejsca, w którym nauczyciele w naturalny sposób czują gotowość do dzielenia się wiedzą i umiejętnościami nie tylko w zakresie procesu naukowego, ale też klinicznego — dodał rektor.

Program Młoda Nauka będzie skierowany i dopasowany do różnych grup: studentów, doktorantów, absolwentów studiów doktoranckich, tzw. postdoktorantów (post-doców), a także kandydatów na uczelnię.

— Chcemy zaprosić na naszą uczelnię najzdolniejszych licealistów, laureatów olimpiad chemicznych i biologicznych. Zaoferujemy im indywidualny tok studiów, opiekę mentorską i inne udogodnienia, aby od początku mogli się rozwijać — wyjaśniła prof. Julita Kulbacka.

Studenci, doktoranci i postdoktoranci najczęściej wskazywali, że brakuje im wsparcia mentorskiego, uproszczenia procedur administracyjno-organizacyjnych oraz możliwości współpracy międzynarodowej.

— Zależy im na wyjazdach do zagranicznych ośrodków, w których mogliby zdobywać wiedzę i doświadczenie oraz wykorzystywać je później w pracy na naszej uczelni — dodała Kulbacka.

Uczelnia ma w planach stworzenie w Szkole Doktorskiej UMW bazy osób, które zadeklarują chęć mentorskiej pomocy. Będzie to lista promotorów zainteresowanych dzieleniem się swoją wiedzą i doświadczeniem, a młodzi naukowcy będą mieli możliwość wybrać z niej osobę, z którą chcieliby współpracować i pod okiem której mogliby rozwijać karierę.

UMW rozpocznie również działania, które ułatwią młodym wyjazdy zagraniczne. Uczelnia realizuje strategię rozwoju "UMW w Świetle Doskonałości Naukowej 2024-2026", która zakłada m.in. umiędzynarodowienia badań oraz otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wsparcia Uniwersytetów Europejskich, realizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). W planach jest też organizacja szkół letnich ze środków wspomnianych projektów.

Młodzi naukowcy będą mogli też liczyć na szkolenia organizowane przez Centrum Transferu Technologii UMW, które wyposażą ich w wiedzę na temat komercjalizacji wyników badań czy pozyskiwania patentów.

Zgodnie z ich zapotrzebowaniem UMW przeprowadzi warsztaty dotyczące pozyskiwania Grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Z kolei w przypadku post-doców uczelnia chciałaby wprowadzić dodatkową gratyfikację i zredukować liczbę zajęć dydaktycznych (pensum), aby najlepsi z najlepszych mieli czas na rozwój.

— Zwrócimy się również do innowatorów, startupów czy fundacji. Chcemy nawiązać z nimi współpracę, z której będą mogli korzystać i czerpać nasi naukowcy — powiedział lek. Wojciech Szlasa.

Inny pomysł to powołanie organizacji takich jak Science Club. To miejsce dla tych, dla których nauka jest pasją, w którym będą mogli dyskutować z doświadczonymi badaczami, wymieniać się wiedzą, czerpać inspirację i poszerzać horyzonty.

Zdaniem organizatorów te rozwiązania pozwolą zwiększyć liczbę inicjatyw naukowo-badawczych czy kół naukowych, jak również liczbę osób skutecznie aplikujących o granty czy biorących udział w wyjazdach. Celem projektu jest zwiększenie publikacji naukowych w czasopismach z określonym IF (tzw. Impact Factor)) lub punktacją MNiSW, liczby cytowań, wdrożeń lub zgłoszeń patentowych. Uczelnia liczy również na nowe współprace międzynarodowe i wspólne projekty badawcze realizowane z zagranicznym partnerami.

— Program Młoda Nauka jest elementem nowej strategii uczelni. Nad częścią dotyczącą rozwoju naukowego pracują prof. Agnieszka Hałoń, prorektor ds. rozwoju kadry akademickiej i prof. Piotr Dzięgiel, prorektor ds. nauki — czytamy w komunikacie.

(PAP)