We Wrocławiu rusza pilotażowy program wsparcia lekarzy przez studentów medycyny
2025-04-01 14:18:33(ost. akt: 2025-04-01 13:19:18)
Student Asystentem Lekarza to nowy program pilotażowy, który uruchamiają Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) i Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK). Studenci wesprą lekarzy w codziennych obowiązkach i otrzymają za to wynagrodzenie.
Uczelnia poinformowała w komunikacie, że program skierowany jest do studentów IV-VI roku kierunku lekarskiego UMW, którzy będą mogli wspierać lekarzy pracujących w wybranych częściach szpitala uniwersyteckiego. Są to: Instytut Chorób Serca, Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, Klinika Nefrologii, Medycyny Transplantacyjnej i Chorób Wewnętrznych, Klinika Neurologii i SOR.
„O takiej formie włączenia studentów w pracę naszego szpitala mówiliśmy od jakiegoś czasu. Dla mnie był to jeden z ważniejszych postulatów do realizacji. Po pierwsze dlatego, że sami studenci wielokrotnie podkreślali, że chcieliby mieć taką możliwość, a po drugie jako lekarz wiem, że bezpośrednia praca na oddziale jest bezcenna i idealnie uzupełnia wiedzę przekazywaną na zajęciach” – powiedział cytowany w komunikacie dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Robert Zymliński.
Zdaniem Zymlińskiego nie bez znaczenia jest fakt, że szpital przewidział wynagrodzenie dla studentów.
„Dzięki temu nie będą musieli wybierać między pracą zarobkową a taką, która wzmocni ich kompetencje w zawodzie lekarza” – dodał.
Program składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest wolontariat, na czas którego każda klinika biorąca udział w projekcie przyjmie pięć osób. Będzie to okres przygotowujący do zatrudnienia. Dodatkowo i student, i jego szpitalny opiekun ocenią, czy współpraca ich zadowala i czy chcą ją kontynuować. Jeśli odpowiedź obu stron będzie twierdząca, trzy osoby otrzymają ofertę pracy na umowę-zlecenie.
Podczas rekrutacji pod uwagę brane będą m.in. średnia ocen z toku studiów, działalność naukowa (tj. czynny udział w konferencjach czy publikacje w czasopismach), aktywna działalność w studenckim kole naukowym lub organizacji działającej na uczelni oraz wcześniejsza działalność jako wolontariusz w USK.
Do zadań asystentów będzie należała m.in. praca z dokumentacją medyczną, wystawianie skierowań i zwolnień lekarskich (po uzyskaniu stosownych uprawnień), obsługa systemów informatycznych czy udzielanie informacji i wsparcia logistycznego pacjentom.
„Chcemy, aby studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nie tylko zdobywali cenne doświadczenie, ale także stali się realnym wsparciem dla lekarzy i pacjentów w szpitalu. To niepowtarzalna szansa, aby już na studiach poczuli, co znaczy być częścią zespołu ratującego zdrowie i życie. To nie tylko program, to przepustka do świata medycyny wielu specjalizacji” – powiedział dyrektor USK dr Marcin Drozd.
„Możliwość pracy na konkretnym oddziale pozwoli nam na głębsze zrozumienie specyfiki danej dziedziny medycyny, co z pewnością ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących przyszłej ścieżki zawodowej" – ocenił student Andrzej Mrożek, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, koordynator ds. współpracy w ramach realizacji programu. (PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez