Na UMW we Wrocławiu rusza nabór na studia dla nauczycieli edukacji zdrowotnej

2025-03-31 15:00:27(ost. akt: 2025-03-31 12:13:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/ Maciej Kulczyński

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (UMW) ruszy we wtorek nabór na studia podyplomowe z zakresu edukacji zdrowotnej - poinformowała uczelnia. Studia są adresowane do nauczycieli. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w kwietniu.
Jak poinformowano w komunikacie uczelni, UMW jest jedyną na Dolnym Śląsku, a jedną z 11 uczelni w kraju, która na zlecenie MEN przygotuje nauczycieli do prowadzenia zajęć z tego zakresu. Szczegółowy program studiów opracowali specjaliści z Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW, a przyszłych edukatorów uczyć będzie akademicka kadra UMW.

Studia będą trwały trzy semestry, a pierwszy z nich ma się zakończyć we wrześniu br. Są one przeznaczone dla nauczycieli biologii, przyrody, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie oraz nauczycieli psychologów - bo to oni będą prowadzić nowy przedmiot. Ponadto edukacji zdrowotnej mogą uczyć również osoby z przygotowaniem pedagogicznym oraz ukończonymi studiami magisterskimi lub podyplomowymi z tego zakresu. Studia są bezpłatne - koszty kształcenia pokrywa resort zdrowia.

MEN przygotowało ogólną podstawę programową i 11 modułów problemowych, w oparciu o które uczelnie opracowały swoje programy.

— Nasz program obejmuje 210 godzin wykładów i seminariów, 90 godzin dydaktyki przedmiotu i 90 godzin praktyk. Dotyczą one określonych przez MEN zakresów tematycznych, m.in. aktywności fizycznej, odżywiania, zdrowia psychicznego, zdrowia seksualnego, profilaktyki uzależnień — powiedział cytowany w komunikacie dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW dr hab. Łukasz Rypicz.

Podkreślił, że wśród tematów nie ma tych mniej lub bardziej ważnych.

— W kontekście prowadzonej przez naszą uczelnię kampanii #nabieraMYodwagi, mającej na celu walkę z nadwagą i otyłością, szczególne znaczenie mają dla nas zajęcia, związane z tymi zjawiskami — dodał.

Zgodnie z założeniami, uczniowie powinni poznać zasady zapobiegania najczęstszym chorobom przewlekłym i cywilizacyjnym, w tym otyłości i zespołu metabolicznego. Temat nadmiernej wagi powróci w module dotyczącym odżywiania. Negatywne skutki stosowania nieprawidłowych diet, nadużywania suplementów, spożywania napojów energetyzujących; konsekwencje zdrowotne wynikające z niewłaściwego odżywiania - to tylko niektóre z tematów, poruszanych podczas zajęć.

W programie studiów podyplomowych UMW ujęto zagadnienia, związane z aktywnością w internecie pod kątem potencjalnych zagrożeń (np. cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści, sekstingu, pornografii, uzależnienia od mediów społecznościowych i gier komputerowych).

Największe społeczne kontrowersje budziła edukacja seksualna; dziekan Wydziału o Zdrowiu UMW zapewnił, że wykłady na ten temat prowadzą specjaliści seksuolodzy z dużym zawodowym doświadczeniem, którzy dostarczają naukowej wiedzy, a nie ideologii.

Na studia podyplomowe przewidziano na UMW 60 miejsc. W całym kraju będzie ich około 500.

(PAP)