"Widzimy się z Jackiem Malczewskim" – pokaz obrazu ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich

2025-03-21 07:32:05(ost. akt: 2025-03-21 07:33:08)

Autor zdjęcia: Muzeum Książąt Lubomirskich/FB

Obraz Jacka Malczewskiego przedstawiający Jana Odrowąż-Pieniążka stanowi centralny punkt kameralnej ekspozycji przybliżającej zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich, którą do piątku można oglądać w Gmachu Głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Gmach siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich powstaje we Wrocławiu w bliskim sąsiedztwie Ossolineum. Będzie to pierwsza po wojnie placówka muzealna w stolicy Dolnego Śląska, której budynek powstanie od fundamentów. Otwarcie wystawy stałej planowane jest tam w 2028 r. Muzeum Książąt Lubomirskich jest oddziałem Ossolineum.

W marcu Ossolineum rozpoczęło nowy cykl kameralnych wystaw, mających przybliżyć zwiedzającym zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich.

Pierwsza z cyklu tych wystawa nosi tytuł „Widzimy się z Jackiem Malczewskim”. Punktem centralny tej prezentacji jest obraz Malczewskiego przedstawiający Jana Odrowąż-Pieniążka (1884-1940).

Bohater obrazu Malczewskiego ukończył Politechnikę Lwowską. W czasie I wojny światowej był zaangażowany w konspiracyjną działalność niepodległościową, za którą w 1938 r. premier Felicjan Sławoj Składkowski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. Jan Odrowąż-Pieniążek, którego ojcem chrzestnym był Jan Matejko, był miłośnikiem sztuki. Malczewski ukazał jego postać w zbroi, z widocznym przy szyi fragmentem XX-wiecznego kołnierzyka i krawata. Podobną zbroję zobaczyć można także na niektórych autoportretach Malczewskiego – wskazują twórcy wystawy.

Jak podkreśliła rzeczniczka Ossolineum Katarzyna Uczkiewicz, obrazowi przedstawiającemu Odrowąż-Pieniążka towarzyszą inne dzieła związane z Malczewskim: wizerunek Leona Pinińskiego, użyczony przez Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, oraz portrety stanowiące własność prywatną. „W gablocie prezentujemy karykaturę Jacka Malczewskiego z naszych zbiorów, której autorem jest Kazimierz Sichulski” – dodał Uczkiewicz.

Obrazy będą eksponowane w Gmachu Głównym Ossolineum do 13 kwietnia.(PAP)