Garderoba prof. Ireny Huml na wystawie w Muzeum Narodowym

2025-02-25 11:17:07(ost. akt: 2025-02-25 11:20:20)

Autor zdjęcia: PAP/Maciej Kulczyński

Obejmująca wszystkie okresy PRL garderoba należąca do polskiej historyk i krytyk sztuki prof. Ireny Huml prezentowana jest na wystawie „Moda. Historia osobista (…)”, którą od wtorku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wrocławska ekspozycja to „modowa biografia” zmarłej 10 lat temu prof. Ireny Huml, badaczki polskiej sztuki stosowanej i rzemiosła artystycznego. Jej wielką pasją naukową i kolekcjonerską była polska autorska biżuteria ze srebra.

W muzeum można zobaczyć kilkadziesiąt elementów garderoby należącej do prof. Huml. To ubrania związane z ważnymi etapami kariery zawodowej i życia prywatnego, kreacje noszone do pracy i na wieczór, w mieście i na wczasach, latem i zimą, ubrania gotowe i unikatowe artystyczne kreacje szyte na miarę.

Większość prezentowanych na wystawie obiektów pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ale są tu również elementy garderoby prof. Huml udostępnione przez jej córkę Justynę Bacz. Wrocławskie muzeum wypożyczyło też niektóre obiekty z Muzeum Okręgowego w Koninie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Kuratorka wystawy Małgorzata Możdżyńska-Nawotka podkreśliła, że "Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928-2015)" to ekspozycja wypisująca się w politykę wystawienniczą Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w której moda współczesna i historyczna zajmuje istotne miejsce. „To zrozumienie aspektu artystycznego i socjologicznego mody jest niezwykłe, nietypowe dla jednostek muzealnych” – mówiła kuratorka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Podkreśliła, że wystawa "Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928-2015)" przemawia do wrażliwości odbiorców niezależnie od wieku i płci. „Dzięki tej wystawie udało nam się uzyskać możliwość spojrzenia na szafę polskiej inteligentki w PRL-u - od początku lat 50. do początku lat 90. XX w.” – powiedziała kurator.

Dodała, że wystawa to z jednej strony obraz osobistej historii wyjątkowej osoby, z drugiej zaś - przedstawicielki pokolenia polskiej inteligencji urodzonego przed II wojną światową. „To, co było wyjątkowe w działalności prof. Huml, to poczucie misji społecznej, którym było dla niej dokumentowanie i promocja polskich sztuk stosowanych i rzemiosła artystycznego” – mówiła Możdżyńska-Nawotka.

Twórcy ekspozycji zwracają uwagę, że część ubrań prof. Huml była szyta na miarę, a inne były kupowane podczas podróży zagranicznych związanych z działalnością naukową w komisach czy sklepach z odzieżą używaną.

W garderobie Ireny Huml znajdowały się też kreacje autorstwa artystek włókna, o których twórczości profesor pisała. To m.in. kurtka ręcznie tkana z wełny „kowarskiej”, wykonana przez autorkę gobelinów Annę Buczkowską; kimonowa kurtka autorstwa Dobrosławy Kowalewskiej ozdobiona stylizowanym monogramem „iH” personalizującym ubiór i nawiązującym do bliskiego właścicielce art déco.

Wystawę będzie można oglądać do 18 maja w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.(PAP)