Microsoft inwestuje kolejne 700 mln dolarów w Polsce

2025-02-18 11:22:52(ost. akt: 2025-02-18 11:23:27)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

Polska umacnia swoją pozycję na technologicznej mapie świata. Microsoft zapowiedział kolejną dużą inwestycję w ramach projektu Polska Dolina Cyfrowa, przeznaczając na rozwój infrastruktury chmurowej i cyberbezpieczeństwa 700 mln dolarów.
W poniedziałek premier Donald Tusk spotkał się z Bradem Smithem, wiceprezesem Microsoftu, który nadzoruje globalne działania firmy w obszarze nowych technologii, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. W trakcie rozmów ogłoszono kontynuację współpracy w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej, a jej kolejny etap obejmie inwestycję o wartości 700 mln dolarów (około 2,8 mld zł).

Projekt Polska Dolina Cyfrowa został zainaugurowany w 2020 roku, kiedy Microsoft zadeklarował inwestycję miliarda dolarów na rozwój technologii chmurowych w Polsce. Jednym z kluczowych elementów tego przedsięwzięcia było utworzenie Azure Poland Central – pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze, które obejmuje trzy niezależne lokalizacje w rejonie Warszawy.

Premier Donald Tusk podkreślił, że najnowsza inwestycja Microsoftu to kolejny krok w transformacji cyfrowej Polski.

Brad Smith podkreślił, że Microsoft konsekwentnie realizuje swoje zobowiązania wobec Polski, działając w ramach długoterminowego planu rozwoju. Dodał również, że nowa moc obliczeniowa, budowana w ramach inwestycji, będzie miała kluczowe znaczenie dla wzmocnienia cyberbezpieczeństwa, w tym we współpracy z polskimi Siłami Zbrojnymi.

Spotkanie z przedstawicielem Microsoftu to kolejne w serii rozmów premiera Tuska z liderami światowych firm technologicznych. Kilka dni wcześniej szef polskiego rządu rozmawiał z Sundarem Pichaiem, dyrektorem generalnym Alphabet i Google. W efekcie tych negocjacji zapowiedziano strategiczną współpracę w zakresie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz energetyki.

Źródło: Money.pl