Rocznica pierwszej w Polsce operacji na otwartym sercu
2025-02-13 11:59:07(ost. akt: 2025-02-13 11:59:39)
67 lat temu 12 lutego 1958 roku we Wrocławiu prof. Wiktor Bross wykonał pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu. Zabieg polegał on na zamknięciu ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej u 12-letniego chłopca.
Prof. Wiktor Bross, chirurg, pionier torakochirurgii i kardiochirurgii polskiej był twórcą tzw. wrocławskiej szkoły chirurgicznej, do której należeli profesorowie: Henryk Kuś, Eugeniusz Rogalski, Tadeusz Orłowski, Anatol Kustrzycki, Antonii Aroński, Ryszard Kocięba, Tadeusz Czereda i inni lekarze.
Na swoim koncie, pochodzący z Wielkopolski a przed II wojną praktykujący we Lwowie prof. Bross, miał liczne historyczne osiągnięcia, a jednym z nich jest przeprowadzenie pierwszej w Polsce operacji na otwartym sercu. Zabieg wykonał 12 lutego 1958 r. u 12-letniego chłopca z hipotermią powierzchniową. Zabieg polegał na zamknięciu ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej.
Trzy lata później 12 kwietnia 1961 roku zespół Brossa wykonał pierwszą we Wrocławiu i jedną z pierwszych w Polsce operację w krążeniu pozaustrojowym.
— Operacja przy użyciu pompy mechanicznej do krążenia międzyustrojowego była możliwa dzięki wyjazdowi prof. Wiktora Brossa w latach 1958-59 na stypendium Rockefellera do USA. Tam wybitny wrocławski kardiochirurg nie tylko zapoznał się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie leczenia wad serca w krążeniu pozaustrojowym, ale przede wszystkim przywiózł niezwykle cenny dar od Polonii amerykańskiej: aparat płuco-serce. Przywieziona pompa umożliwiła wykonanie 12 kwietnia 1961 r. pierwszej we Wrocławiu operacji w krążeniu pozaustrojowym — czytamy na stronie uczelni i szpitala uniwersyteckiego.
Prof. Bross był wieloletnim kierownikiem II Katedry i Kliniki Chirurgii Akademii Medycznej, która obecnie jest Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Urodzony w 1903 roku Bross zmarł w 1994 w wieku 91 lat. Wrocławska uczelnia w 2025 roku obchodzi swój jubileusz 70-lecia. W kwietniu w ramach obchodów zaplanowano specjalną sesję naukową, poświęconą „Rozwojowi wrocławskiej kardiochirurgii”.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym od 2020 roku przeprowadza się transplantacje serca. Zabiegi wykonuje dr Roman Przybylski, który jest kierownikiem Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca UMW.
(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)