Badaczka z Wrocławia przyczyniła się do odkrycia nowego gatunku

2025-01-24 12:39:12(ost. akt: 2025-01-24 12:42:52)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Trzy nowej gatunki grzybów występujących wyłącznie w Oceanii odkryła dr Katarzyna Patejuk z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To efekt badań podczas wyprawy do Nowej Zelandii.
Podczas półtoramiesięcznego pobytu w tym regionie dr Katarzyna Patejuk nawiązała współpracę z dr Mahajabeen Padamsee, mykolożką i fitopatolożką, specjalizującą się w taksonomii grzybów rdzawnikowych i organizmów związanych z roślinami inwazyjnymi.

- W ramach wspólnych badań zespół zrewidował zbiory grzybów rodzaju Chlorencoelia, zgromadzone przez ostatnie 100 lat w New Zealand Fungarium (PDD) Te Kohinga Hekaheka o Aotearoa at Manaaki Whenua – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie intrnetowej wrocławskiej uczelni.

Okazało się, że szczepy, przypisywane wcześniej do dwóch szeroko rozpowszechnionych gatunków - należą do trzech zupełnie nowych gatunków, występujących wyłącznie w Oceanii: w Nowej Zelandii, Tasmanii i Australii. Grzyby te spotkać można m.in. na lokalnych roślinach, takich jak buk nowozelandzki (Nothofagus) czy krzew manuka, z którego pozyskuje się miód manuka.

Jak podano, te badania możliwe były dzięki działaniom Wiodącego Zespołu Badawczego BioDivRO, w ramach finansowania WZB.

Badania obejmowały analizę danych genetycznych, hodowli oraz tworzenie drzew filogenetycznych. Zadaniem dr Patejuk było dokładne opisanie nowych gatunków, co obejmowało obserwacje pod mikroskopem, barwienie, dokumentację fotograficzną i tworzenie opisów taksonomicznych.

"Wyniki tych badań są kluczowe między innymi dla rozwoju biotechnologii, ponieważ grzyby te mogą być potencjalnie wykorzystywane np. do produkcji barwników" – napisano w komunikacie.

Obecnie dr Patejuk wraz z zespołem przygotowuje projekt badawczy w ramach programu Horyzont Europa, który ma na celu dalsze badania, tym razem nad roślinami inwazyjnymi i ich oddziaływaniem na lokalne ekosystemy. Współpraca z Nową Zelandią ma szczególne znaczenie, ponieważ kraj ten jest liderem w badaniach nad organizmami inwazyjnymi i ochroną przyrody.

- Prowadzenie badań w Nowej Zelandii, zwłaszcza nad endemicznie występującymi roślinami, wiąże się z wyzwaniami wynikającymi z restrykcyjnego prawa dotyczącego zbioru materiału roślinnego. Maorysi, jako rdzenni opiekunowie ziemi, mają prawo decydować o wykorzystaniu zasobów naturalnych. Jeśli jakiekolwiek produkty, na przykład barwniki pozyskiwane z grzybów, miałyby pochodzić z Nowej Zelandii, konieczne byłoby uzyskanie ich zgody – powiedziała cytowana w komunikacie dr Patejuk.

To nie pierwsze mykologiczno-taksonomiczne odkrycia Katarzyny Patejuk. W 2003 roku poinformowała ona o odkryciu nowego gatunku grzyba w stolicy Dolnego Śląska. Podczas prac badawczych do doktoratu znalazła go na nasionach klonów jesionolistnych, rosnących na ulicy Krakowskiej i Bytomskiej we Wrocławiu. Nowy gatunek został nazwany Colletotrichum acericola i opisany we współpracy z Polską Akademią Nauk - Instytutem Botaniki Szafera, Instytutem Ochrony Przyrody oraz Politechniką Bydgoską.

Źródło: PAP/Red.