10 miesięcy więzienia dla pijanego kierowcy z gminy Lubin z zakazem prowadzenia pojazdów

2025-01-20 15:47:11(ost. akt: 2025-01-20 15:51:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Policja

10 miesięcy więzienia i 10 tys. zł. kary, a także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – taki wyrok w trybie przyspieszonym usłyszał zatrzymany w pow. legnickim 40-latek. Miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu i dożywotni sądowy zakaz kierowania pojazdami.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kierowca z zakazem kierowania pojazdami, gdy zatrzyma go policja, trafia przed sąd w trybie przyspieszonym. Oznacza to, że w ciągu 48 godzin zapada wyrok. Taki pierwszy przypadek zdarzył się w weekend w powiecie legnickim – poinformowała dolnośląska policja.

Zatrzymany przez policjantów 40-latek miał dożywotni zakaz kierowania pojazdami i mimo tego przemieszczał się, mając ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Został doprowadzony do sądu w trybie przyspieszonym.

Oficer prasowy dolnośląskiej policji aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak w poniedziałek poinformował, że do zdarzenia doszło w piątek w gminie Kunice, gdy dzielnicowi, patrolując ten rejon, zauważyli kierującego volkswagenem nerwowo rozglądającego się na widok oznakowanego radiowozu.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej i po sprawdzeniu w policyjnych systemach informacyjnych szybko okazało się, że ma on dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. 40-letni mieszkaniec gminy Lubin, od którego podczas rozmowy policjanci wyczuli silną woń alkoholu, po badaniu alkomatem miał ponad 2 promile w wydychanym powietrzu.

Autem przemieszczał się także pasażer, 40-letni mieszkaniec Ścinawy, który okazał się właścicielem tego pojazdu. Też był nietrzeźwy. W związku z tym, że popełnił wykroczenie, udostępniając pojazd osobie nietrzeźwej i z zakazem sądowym kierowania pojazdami, odpowie przed sądem.

— Kierowca został w niedzielę rano doprowadzony do sądu w trybie przyspieszonym. Usłyszał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności i został wobec niego orzeczony kolejny dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Będzie także musiał zapłacić 10 tys. zł. grzywny — powiedział Dutkowiak.

Złamanie sądowego zakazu zagrożone jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do trzech lat więzienia.

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym. Jednym z proponowanych rozwiązań jest zaostrzenie kar dla kierowców siadającego za kierownicę mimo sądowego zakazu. Kolejne zmiany dotyczą kierowania pod wpływem alkoholu. W przypadku kierowców kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu powyżej 1,5 promila we krwi zostanie ustawowo wprowadzone ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności. Kolejna propozycja to zapis, żeby osoba, która nie zastosuje się do zatrzymania prawa jazdy, a wsiądzie za kółko, dopiero po pięciu latach będzie mogła ubiegać się o odzyskanie uprawnień.

(PAP)